Kończą się prace budowlane przy szpitalach tymczasowych w Białymstoku

Autor: Podlaski UW 2020-11-22 09:28:37

To, co wydawało się niemożliwe, staje się faktem. Kończymy budowę szpitali tymczasowych w naszym regionie. Mam nadzieję, że te obiekty, jeśli będzie taka konieczność, będą służyć osobom potrzebującym, które zachorowały na COVID-19 – mówił podczas piątkowej (20.11) konferencji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Oba szpitale powstają w Białymstoku – jeden w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego, drugi w nowym budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, w którym miał być oddział pulmonologii.

Szpitale tymczasowe zapewnią ok. 170 miejsc (90 w USK i 80 w hali UMB) dla pacjentów ze stwierdzonym zakażeniem COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji. W każdym jest założona instalacja tlenowa. Trwają ustalenia szczegółowych kryteriów przyjęcia chorych.

- Sukcesywnie powiększamy bazę łóżkową dla pacjentów z koronawirusem w naszym regionie. Przekształcamy wybrane szpitale w całości – te, które posiadają oddziały zakaźne lub obserwacyjno-zakaźne, zabezpieczamy łóżka również w tych placówkach, które nadal przyjmują pacjentów niezakażonych. Jeśli chodzi o szpitale tymczasowe – w pierwszej kolejności chcemy uruchomić miejsca w USK przy ul. Żurawiej, potem w zależności od potrzeb w hali UMB – to miejsce będzie w gotowości – wyjaśniał na konferencji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Prace budowlane w szpitalach tymczasowych powinny potrwać do końca listopada. Wkrótce przy hali UMB zostanie zainstalowany zbiornik tlenowy, rozpocznie się proces wyposażania placówek. Pozyskanie sprzętu nastąpi w ramach zasobów Agencji Rezerw Materiałowych oraz indywidualnych zakupów finansowanych przez Wojewodę Podlaskiego z budżetu państwa.

Dyrektor Wydziału Infrastruktury w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim Ewa Stachowicz oceniła, że cały proces inwestycyjny przy tworzeniu szpitali tymczasowych przebiega sprawnie i jest efektem starań wszystkich osób, które przy tym współpracują.

- Wybudowane zostały boksy modułowe, doprowadzono sieć elektryczną, wodno-kanalizacyjną, tlenową. Przygotowane są pomieszczenia socjalne – podzielono je na „czyste” i „brudne”. Wydzielono pomieszczenia służące do przyjęcia pacjenta – poinformowała dyrektor Ewa Stachowicz.

Trwa poszukiwanie kadry oraz przygotowanie tych osób, które już się zgłosiły do pracy. Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku (szpitala patronackiego) dr hab. Jan Kochanowicz powiedział, że do pracy w obu lokalizacjach potrzeba łącznie 34 lekarzy: internistów, zakaźników, anestezjologów i 180 osób personelu średniego.

- Dostaliśmy pozytywne sygnały od różnych służb, które delegują zatrudnionych u siebie ratowników medycznych i pracowników medycznych, którzy w tej chwili pracują w innych zawodach - chodzi m.in. o strażaków i osoby, które ukończyły kurs pierwszej pomocy - mówił dyrektor USK.

Zgłoszenia cały czas przyjmuje Wydział Polityki Społecznej PUW (kontakt mailowy szpitaltymczasowy@bialystok.uw.gov.pl lub telefoniczny 85 743 92 21).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u