Ruszył program DOM – monitoring stanu zdrowia pacjentów z COVID-19

Autor: Mazowiecki UW 2020-11-25 09:12:18

Program Domowej Opieki Medycznej (DOM) to system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19 z grup podwyższonego ryzyka przebywających w izolacji domowej. Do monitorowania stanu zdrowia pacjentów wykorzystywany jest pulsoksymetr oraz aplikacja Pulsocare. Projekt uruchomiło Ministerstwa Zdrowia.

Program DOM rozpoczął się pilotażem przeprowadzonym w województwie małopolskim, a od 10 listopada został rozszerzony na całą Polskę. Pacjentów ze zdiagnozowanym zakażeniem COVID-19 do programu kwalifikują lekarze POZ na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego. Zakwalifikowany pacjent otrzymuje SMS z danymi do logowania w systemie Pulsocare, a ponadto do jego domu listonosz dostarcza pulsoksymetr, dzięki któremu będzie na bieżąco badał poziom saturacji.

Dane dotyczące zdrowia pacjentów są zbierane poprzez system PulsoCare, do którego są wprowadzane wyniki pomiarów pulsoksymetrem i w którym pacjenci odpowiadają na pytania dotyczące stanu zdrowia w ankiecie. Aplikacja mobilna łączy się z pulsoksymetrem przez Bluetooth i sama sczytuje dane o poziomie saturacji i tętnie pacjenta. Dane można również wprowadzić do systemu ręcznie po samodzielnym sczytaniu ich z ekranu pulsoksymetru.

W przypadku niepokojących sytuacji reagują konsultanci i lekarze pracujący w Centrum Kontaktu Domowej Opieki Medycznej. Konsultanci w Centrum otrzymują natychmiastowe powiadomienie w przypadku nieprawidłowego wyniku badania. W rezultacie, pacjent może zostać skierowany na zdalną konsultację, która odbywa się w formie teleporady z lekarzem. W razie konieczności konsultanci wzywają do pacjenta pogotowie ratunkowe. Kluczowe w tym procesie jest odpowiednio wczesne uchwycenie przez lekarzy grupy pacjentów, którzy ze względu na nagłe pogorszenie stanu zdrowia powinni trafić na leczenie szpitalne.

Więcej informacji na stronie

© 2018 Super-Polska.pl stat4u