Budowa szpitala tymczasowego w Opolu na finiszu

Autor: Opolski UW 2020-11-25 09:24:31

Najpóźniej do soboty (28 listopada) zakończą się prace związane z przygotowaniem szpitala tymczasowego w Opolu, do którego pierwsi pacjenci – najprawdopodobniej, trafią już w grudniu.

Jestem przekonany, że na koniec tego tygodnia szpital zostanie przekazany dla dyrekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Tak, żeby można było go doposażyć w odpowiedni sprzęt. W najbliższą środę (25.11) bądź czwartek (26.11), ma się odbyć również montaż zbiornika na tlen. To jest sprawa bardzo istotna – mówił dziś podczas konferencji prasowej wojewoda opolski Adrian Czubak.

Prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem. Przed budowniczymi trzeci etap inwestycji, który jest kluczowym. - Ten tydzień to odbiory i rozruchy techniczne – podsumował wojewoda.

Z danych USK w Opolu wynika, iż na tę chwilę do pracy w szpitalu tymczasowym zgłosiło się już niemal 250 osób. Szpital rekrutuje nadal. Jak podkreślał wojewoda Czubak, do pracy potrzebni są zarówno lekarze, jak i specjaliści np. informatycy, kierowcy itp. - To ma być szpital na 150 łóżek i będzie pracował w systemie 24 godzinnym, przez siedem dni w tygodniu. Także w sumie to musi być kilkaset osób. Oczywiście, nie wszyscy na raz będą pracować. Lekarze zostaną podzieleni na dyżury, a osoby z obsługi technicznej będą pracowały zgodnie z zawartą umową po 8 godzin – wyjaśniał wojewoda.

W konferencji prasowej (która odbyła się za pomocą YouTube) udział wziął również Robert Bryk, dyrektor OOW NFZ, który przybliżał m.in. koszty świadczeń udzielanych w szpitalu tymczasowym. Te będą pokrywane z funduszy NFZ. Będą one korelowały z rzeczywistą obsadą personelu medycznego i obłożeniem łóżek. - Przygotowany jest katalog pięciu produktów, który określa dobowe stawki. Na tzw. zwykłym łóżku za samą gotowość, to jest 822 złote i 42 grosze. Hospitalizacja na tym łóżku to jest 1026 złotych i 40 groszy. Gotowość do przyjmowania pacjentów na łóżkach respiratorowych to jest 3 tysiące 773 złote i 70 groszy. Leczenie pacjenta na łóżku respiratorowym to jest 4 tysiące 321 złotych i opłata ryczałtowa na Izbie Przyjęć, to jest 18 tysięcy 299 złotych – komentował.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u