Mosty dla Regionów: Kolejna przeprawa w Wielkopolsce

Autor: Wielkopolski UW 2020-12-02 09:32:13

Powstanie czwarty most w województwie wielkopolskim w ramach programu Mosty dla Regionów. Dziś wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wręczył zarządowi województwa pozytywną opinie o dofinansowanie przygotowania dokumentacji projektowej dla mostu na Noteci w miejscowości Żuławka (powiat pilskim). Dotacja w wysokości ponad pół miliona złotych pochodzi z budżetu państwa.

Do tej pory pozytywną opinię o dofinansowaniu na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do budowy mostu otrzymały już 23 inwestycje w całej Polsce. Kolejną, dwudziestą czwartą, jest nowa przeprawa na Noteci, która powstanie w powiecie pilskim. Rozszerzenie Programu było możliwe, dzięki decyzji premiera Mateusza Morawieckiego i oszczędnościom w Programie - zaznacza minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Całkowity koszt przygotowania dokumentacji mostu na Noteci to ponad 671 tys. zł, z czego dofinansowanie z budżetu państwa w ramach Programu Mosty dla Regionów wyniesie ponad 537 tys. zł.

- Nowa przeprawa poprawi spójność transportową północnej Wielkopolski, dając szansę na jeszcze lepszy rozwój tego obszaru. Most jest bardzo potrzebny mieszkańcom Żuławki i całego powiatu pilskiego, a także potencjalnym inwestorom. Z inwestycji skorzystają także turyści, którzy chętniej będą odwiedzać piękną Dolinę Środkowej Noteci - mówi wiceminister Waldemar Buda.

Nowa przeprawa zastąpi stary most, której jest w złym stanie technicznym i grozi mu zamknięcie.

- W sumie w Wielkopolsce podpisano dotychczas 3 umowy ramowe - pozostałe dotyczyły inwestycji realizowanych przez powiat koniński i powiat poznański (rzeka Warta) oraz województwo wielkopolskie (rzeka Noteć). Dziś chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zapowiadane wsparcie dla rozwoju mniejszych regionów, dla ośrodków powiatowych, gdzie mosty są w szczególności potrzebne, staje się faktem - mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk

Most w miejscowości Żuławka ułatwi połączenie z Piłą i umożliwi dostęp do sieci dróg wojewódzkich łączących ważne ośrodki administracyjne, handlowe, gospodarcze i kulturalne. Lepiej połączy też region z obszarami inwestycyjnymi znajdującymi się w Podstrefie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Po zakończeniu prac projektowych województwo wielkopolskie, które realizuje inwestycję, będzie mogło się ubiegać o dofinansowanie kosztów budowy przeprawy wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi ze środków Funduszu Dróg Samorządowych.

Szacowany koszt budowy mostu wraz z drogami dojazdowymi to ponad 15 mln zł. Zarówno na etapie przygotowawczym, jak i realizacji przeprawy, jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać dofinansowanie do 80 proc. wartości zadania.

Na realizację Programu Mosty dla Regionów rząd przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. W Programie można było ubiegać się o dotację na dofinansowanie zadań dotyczących przygotowania dokumentacji. Po zakończeniu prac projektowych samorządy będą mogły starać się o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych kosztów budowy przeprawy mostowej wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi.

Do tej pory pozytywne opinie otrzymały 24 przeprawy z czego aż cztery powstaną w województwie wielkopolskim. Pozytywną opinię o dofinansowaniu otrzymały już inwestycje na Warcie w powiatach konińskim i poznańskim oraz projekt dotyczący mostu na Noteci w miejscowości Ciszkowo.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u