Proceder legalizacji pobytu za łapówki ukrócony przez Straż Graniczną i CBA

Autor: MSWiA 2020-12-03 08:46:19

Wspólne śledztwo prowadzone przez Straż Graniczną i Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu doprowadziło do zatrzymania siedmiu osób uczestniczących w procederze legalizacji pracy i pobytu cudzoziemców w zamian za korzyści majątkowe.

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej i Wrocławska Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu postępowanie dotyczące podejrzenia wręczania oraz przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za pozytywne rozpatrywanie wniosków o zezwolenia na pracę i pobyt cudzoziemców.

Na podstawie zebranych dowodów na terenie Wrocławia i Sieradza zatrzymano siedem osób. Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali trzy kobiety, w tym osobę kierującą działaniami zorganizowanej grupy przestępczej. Ponadto funkcjonariusze CBA zatrzymali dwie pracownice Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, główną specjalistkę w punkcie obsługi Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Sieradzu oraz osobę uczestniczącą w przestępczym procederze jako pomocnik w jego organizacji.

Zatrzymane urzędniczki w 2019 roku przyjęły szereg korzyści majątkowych zarówno w formie rzeczowej, jak i pieniężnej, w zamian za pozytywne rozpatrzenie wniosków o zezwolenia na pracę i pobyt cudzoziemców.


Jednocześnie prowadzone są przeszukania w miejscach pracy oraz zamieszkania zatrzymanych. Wszyscy zostaną doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, gdzie usłyszą zarzuty.
To pierwsze zatrzymania w tej sprawie. Śledztwo jest rozwojowe.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u