PONAD 3 MLN NA MODERNIZACJĘ INSTALACJI TLENOWYCH

Autor: Podkarpacki UW 2020-12-07 09:27:37

Do podkarpackich szpitali trafią środki na modernizację i rozbudowę instalacji tlenowych oraz zakupy niezbędnego wyposażenia. O inwestycjach realizowanych w placówkach ochrony zdrowia mówiła dziś wojewoda Ewa Leniart podczas konferencji prasowej.

 Podjęliśmy działania, które w przypadku kolejnej fali zachorowań pozwolą naszym szpitalom być przygotowanym na zwiększone zużycie tlenu – mówiła wojewoda, która przekazała, że decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra finansów została uruchomiona specjalna rezerwa z przeznaczeniem na modernizację i rozbudowę instalacji tlenowych oraz zakupy niezbędnego wyposażenia dla 12 podmiotów leczniczych w naszym regionie. Na ten cel przeznaczono ponad 3 mln zł.

Z dofinansowania skorzystają szpitale w Przemyślu, Rzeszowie, Krośnie, Dębicy, Leżajsku, Łańcucie, Mielcu, Nisku, Sędziszowie Małopolskim, Strzyżowie, a także placówki w Górnie i Rymanowie-Zdroju. Największe dofinansowanie w kwocie 800 tys. zł trafi do SPZZOZ Sanatorium w Górnie.

Inwestycje zostaną zrealizowane do końca tego roku. Umowy zostały już podpisane.

– Drugim ważnym działaniem jest stworzenie tzw. Banku Tlenu Medycznego. Oznacza to, że sytuacjach  kryzysowych związanych z brakiem lub niezachowaniem płynności dostaw tlenu, będzie możliwość zasilenia szpitala, który będzie potrzebował wsparcia tlenowego w postaci butli tlenowych, których zostanie uruchomionych 400 – podkreśliła wojewoda.

W naszym województwie magazyny BTM znajdują się w 4 miejscach. Pierwszy transport butli w liczbie 100 sztuk został zmagazynowany w Dębicy.

W dzisiejszym spotkaniu z mediami uczestniczył również dyrektor Wydziału Infrastruktury Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Krzysztof Sopel, który pełni funkcję wojewódzkie koordynator ds. zaopatrzenia w tlen.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u