Przysięga wojskowa żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Autor: Podlaski UW 2020-12-07 17:50:02

Po raz piąty i ostatni w tym roku podlascy terytorialsi wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej. W sobotę (5.12) szeregi 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiększyły się o blisko 60 żołnierzy. Na stopień kaprala awansowało dziewiętnastu żołnierzy OT - absolwentów kursu podoficerskiego SONDA. W wydarzeniu wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Na placu apelowym jednostki wojskowej w Białymstoku stanęło ponad 40 mieszkańców województwa, którzy ukończyli trwające od 20 listopada szkolenie podstawowe.

- Chociaż pochodzicie z różnych środowisk i wykonujecie różne zawody, wszystkich Was połączy za chwilę nierozerwalny węzeł odpowiedzialności za losy naszej Ojczyzny - zwrócił się do uczestników przysięgi dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski.

Te słowa odzwierciedlały szeroki zakres doświadczeń życiowych i osobistych nowych terytorialsów. Wśród nich znaleźli się uczniowie, studenci, osoby pracujące (m.in. informatyk, sprzedawca, operator koparko-ładowarki, operator maszyn CNC, kierowca) oraz reprezentantka Polski w short track na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang. Najmłodszy żołnierz z tego naboru ma 18 lat, a najstarszy 51 lat. W grupie nowo przyjętych terytorialsów znalazło się także 15 żołnierzy rezerwy, którzy wcześniej pełnili inne formy służby wojskowej.

Składając przysięgę wojskową w roku, w którym obchodziliśmy setną rocznicę (...) Bitwy Warszawskiej 1920 roku - włączacie się do długiej sztafety odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju, którą tworzyły kolejne pokolenia polskich żołnierzy.

- napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- Służycie naszemu społeczeństwu, jesteście widoczni, a tym trudnym okresie pandemii na pewno tak sprawnie byśmy bez Was obie nie poradzili - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Przysięgającym błogosławieństwa udzielili kapelani wojskowi trzech wyznań: rzymskokatolickiego, prawosławnego oraz ewangelickiego.

Nawiązaniem do dziedzictwa tradycji 1PBOT oraz nieobecnych na uroczystości kombatantów był wystawiony przez Terytorialsów poczet ze sztandarem Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy AK.

Szeregi brygady powiększyły się także o 19 nowych kaprali, którzy ukończyli kurs podoficerski SONDA (skrót od nazwy: Szkoła Niższych Dowódców Armii Krajowej). W 1. Podlaskiej Brygadzie OT była to druga edycja tego szkolenia. Celem SONDY jest zagospodarowanie potencjału żołnierzy OT oraz pozyskanie i odpowiednie wyszkolenie kadry podoficerskiej WOT.

1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej liczy ponad 2 000 żołnierzy. W tym roku zaplanowane jest jeszcze jedno wcielenie - zarówno osób bez doświadczenia wojskowego, jak i żołnierzy rezerwy. Odbędzie się ono 18 grudnia.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u