Szpital tymczasowy w Zielonej Górze otwarty

Autor: Lubuski UW 2020-12-07 17:58:44

W Zielonej Górze został otwarty tzw. szpital tymczasowy dla pacjentów chorych na COVID-19. Jest to nowoczesny szpital, który został wyposażony w wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny. Powstał w ramach nowo budowanego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Dzisiaj realizuje się plan, który w połowie października premier Mateusz Morawiecki wspólnie z rządem ogłosił, przygotowanie szpitali tymczasowych. Jest to element strategii rządowej, która ma na celu zapewnić wydolność służby zdrowia w przypadku wzrastającej liczby zachorowań na koronawirusa – powiedział w czasie konferencji prasowej wojewoda Władysław Dajczak.

– Po tej decyzji w województwie lubuskim administracja rządowa prowadziła intensywne prace nad tym, gdzie taki szpital w regionie mógłby powstać. Było wiele propozycji, wiele lokalizacji. Jednym z elementów tej dyskusji stała się możliwość utworzenia tego szpitala w

 budowanym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze, w szpitalu samorządowym. Podjąłem rozmowy z marszałek Elżbietą Polak, reprezentującą samorząd województwa i bardzo szybko udało nam się dojść do porozumienia. Uznaliśmy wspólnie, że bardzo rozsądnym rozwiązaniem jest wykorzystanie właśnie tej lokalizacji – podkreślił wojewoda.

Marszalek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak podziękowała wojewodzie za sprawne dostawy sprzętu medycznego,  który umożliwi opiekę nad pacjentami.

– Dziękuję Panie wojewodo, bo przyznam się, że miałam wątpliwości czy uda się rządowi wypełnić wszystkie deklaracje, które wtedy padły, ale udało się – podkreśliła marszałek.

Szpital tymczasowy - przygotowania

20 października 2020 r. na wspólnej konferencji prasowej wojewoda Władysław Dajczak wraz z marszałek Elżbietą Anną Polak poinformowali o wyznaczeniu miejsca, w którym powstanie tzw. szpital tymczasowy. Ogłosili, że taki szpital w województwie lubuskim powstanie właśnie w budowanym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

22 października 2020 r. Minister Zdrowia wyraził zgodę na to, aby podjąć działania projektowe, organizacyjne i prawne, które doprowadzą do powstania tzw. szpitala tymczasowego w województwie lubuskim.

3 listopada 2020 r. Wojewoda Lubuski podpisał umowę z kierownictwem Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze (który jest szpitalem patronackim dla szpitala tymczasowego). W ramach umowy szpital zobowiązał się do utworzenia i utrzymania szpitala tymczasowego. Umowa pozwoli na stworzenie 170 miejsc dla pacjentów z regionu, z czego 25 będzie miejscami respiratorowymi.

Wyposażenie szpitala

Wojewoda Władysław Dzięki przypomniał, że dzięki środkom rządowym szpital mógł być ukończony wcześniej.

– Wystąpiłem o pieniądze, które zapewniłyby przygotowanie tego szpitala do możliwości przyjmowania pacjentów. 6 milionów złotych trafiło do szpitala na przygotowanie, aby mógł przyjmować pacjentów szybciej niż to było planowane. W międzyczasie konsultowaliśmy wspólnie z NFZ, agencją rezerw materiałów i ze szpitalem konieczność zapewnienia szpitalowi odpowiednich urządzeń i wyposażenia, aby mógł spełniać swoją rolę.

Wojewoda przekazał informacje, że szpital został wyposażony w wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny. Sprzęt do diagnostyki i leczenia tzw. pakiet startowy, niezbędny do tego by szpital mógł rozpocząć funkcjonowanie, jest na najwyższym poziomie.

–  Minister Zdrowia przeznaczył 23 miliony złotych na doposażenie tego szpitala i dzisiaj chcę powiedzieć, że szpital został wyposażony właściwie już w 100% w bardzo nowoczesny, wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny do diagnostyki, leczenia pacjentów. Wyposażone zostały również stanowiska dla personelu.

Rozpoczęcie działalności szpitala - pierwszym etapem

Szpital tymczasowy w Zielonej Górze jest jednym z najnowocześniejszych szpitali tymczasowych, który powstał w Polsce. Od dzisiaj będzie przyjmował pierwszych pacjentów. Rozpoczęcie działalności szpitala jest pierwszym etapem. Kolejne będą wdrażane w uzgodnieniu z NFZ, według potrzeb wynikających z sytuacji związanej z pandemią w regionie.

– W pierwszym module to będzie 56 pacjentów obserwacyjno-zakaźnych i 20 łóżek respiratorowych. Następnie będą uruchamiane kolejne moduły zapewniające bezpieczeństwo mieszkańcom województwa lubuskiego – powiedział wojewoda Władysław Dajczak podkreślając, że dzisiejsze uruchomienie szpitala tymczasowego pozwoli na przywrócenie części łóżek powołanych jako covidowe do ponownego przyjmowania pacjentów planowych.

Do końca grudnia w województwie lubuskim przywróconych zostanie 180 takich łóżek, m.in. w szpitalu w Sulechowie, Skwierzynie, Kostrzynie nad Odrą. Planowe zabiegi zaczną być realizowane, a szpital tymczasowy zapewni bezpieczeństwo tym wszystkim, którzy będą potrzebowali pomocy i leczenia respiratowego, z wykorzystaniem wysokoprzepływowej terapii tlenowej.

Zdrowie i bezpieczeństwo Lubuszan wspólnym priorytetem

Wojewoda Władysław Dajczak zaznaczył, że bezpieczeństwo i zdrowie Lubuszan jest priorytetem. Podziękował za dobrą współpracę wszystkim zaangażowanym w utworzenie szpitala tymczasowego.

–  Dziękuję samorządowi województwa lubuskiego, że w sytuacji, kiedy chodzi o sprawę najważniejszą, o sprawę zdrowia Lubuszan, potrafiliśmy się porozumieć. Nie mieliśmy wątpliwości, że trzeba być razem i działać na rzecz tego bezpieczeństwa. Dziękuję prezesowi szpitala i całemu zespołowi, administracji rządowej, wykonawcy. Wszystkim medykom w województwie lubuskim oraz personelowi, który w sposób bardzo oddany, profesjonalny wspomaga Lubuszan w tej trudnej walce z koronawirusem – powiedział Wojewoda Lubuski.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u