Most na Wiśle w Borusowej połączył dwa województwa

Autor: Małopolski UW 2020-12-15 09:38:02

Most w miejscowości Borusowa połączył dwa brzegi Wisły i będzie częścią najkrótszej drogi z Tarnowa w kierunku Kielc, a dalej – Warszawy. To inwestycja, na którą od lat czekali mieszkańcy województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Łączna wartość projektu to ponad 53 mln złotych. Inwestycja jest współfinansowana z Funduszy Europejskich.

W poniedziałek, 14 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie mostu, w którym uczestniczyli posłowie, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka, Marta Malec-Lech z zarządu województwa oraz przedstawiciele samorządu świętokrzyskiego.


- Otwarcie nowej przeprawy mostowej to dla gmin Gręboszów i Nowy Korczyn szansa na dynamiczny rozwój. To także duże ułatwienie dla podróżujących i Mieszkańców regionu. Już niebawem powstanie kolejna przeprawa mostowa, która połączy brzegi Wisły. W ramach programu „Mosty dla Regionów” rozpocznie się bowiem budowa nowego mostu na terenie gmin Nowe Brzesko i Drwinia. Wszystkie te inwestycje mieszczą się w ramach polityki zrównoważonego rozwoju, która jest tak istotna dla polskiego rządu – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Nowa przeprawa w Borusowej na DW 973 ma prawie 700 metrów długości, jezdnię o szerokości 7 metrów i dwa pasy ruchu. Z myślą o pieszych i rowerzystach, wzdłuż mostu powstały chodniki i ścieżka rowerowa. Most łączy Borusową z Nowym Korczynem i ułatwi komunikację województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.

- Budowa mostu została zrealizowana dzięki środkom finansowym z funduszy unijnych, a także dzięki ogromnemu wkładowi pochodzącemu z budżetu województwa małopolskiego. Dokładamy wszelkich starań, aby mieszkańcom Małopolski zapewnić bezpieczniejszą, szybszą i komfortową podróż – powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka.

Most w Borusowej ma ogromne znaczenie nie tylko dla mieszkańców obu województw, ale także dla kierowców poruszających się tą trasą. Pozwoli znacząco przyspieszyć przejazd od Rzeszowa czy Tarnowa w stronę Warszawy, ułatwi także dojazd do znanego uzdrowiska Busko-Zdrój. Z kolei dla osób podróżujących od strony świętokrzyskiej przeprawa oznacza wygodne połączenie z autostradą A4 w kierunku Krakowa i strefą aktywności gospodarczej w okolicy Tarnowa.

Wybudowany most na Wiśle jest zwieńczeniem wspólnych starań województw małopolskiego i świętokrzyskiego związanych z  usprawnieniem komunikacji między regionami. To inwestycja niezwykle ważna. Łączna wartość projektu to ponad 53 mln zł. Województwo małopolskie przekazało niemal 27 mln zł, w tym środki z Funduszy Europejskich – ponad 22 mln zł.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u