50. rocznica Grudnia '70

Autor: Zachodniopomorski UW 2020-12-19 09:24:58

50 lat temu, podczas krwawej pacyfikacji protestu robotniczego w Szczecinie, śmierć poniosło 16 osób - dziś uroczyście upamiętniliśmy Ofiary tamtych dni.

Wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz wziął udział we Mszy Świętej pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, w kościele pw. św. Stanisława Kostki (pl. Matki Teresy z Kalkuty). Wicewojewoda odczytał list od Premiera RP Mateusza Morawieckiego skierowany do organizatorów i uczestników obchodów:

„Nie zapominamy i nigdy nie zapomnimy o cenie, jaką za wolną Ojczyznę zapłacili bohaterowie tamtych dni. Nosimy w sercu ludzi, którzy mieli odwagę upomnieć się o godność, wolność i nową Polskę” - czytamy w liście od Premiera. 

Wicewojewoda Marek Subocz złożył także kwiaty pod bramą Stoczni Szczecińskiej i wziął udział w odsłonięciu okolicznościowego muralu na budynku siedziby zarządu Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Wicewojewoda kwiaty złożył także pod pomnikiem Anioła Wolności na pl. Solidarności w Szczecinie, który upamiętnia ofiary Grudnia’70. Kwiaty w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy złożył również Paweł Mucha, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta. 

Zachęcamy do zapoznania się z rocznicową broszurą IPN pt. Szczeciński Grudzień 1970. Pamiętamy! – biogramy 16 ofiar Grudnia '70 w Szczecinie, na stronie: szczecin.ipn.gov.pl/pl9/aktualnosci/129188,Broszura-Szczecinski-Grudzien-1970-Pamietamy-biogramy-16-ofiar-Grudnia-03970-w-S.html

© 2018 Super-Polska.pl stat4u