Mrozy - oddanie do użytku wyremontowanego zabytkowego dworca kolejowego

Autor: Mazowiecki UW 2020-12-19 17:48:08

18 grudnia br. w powiecie mińskim odbyła się uroczystość oddania do użytku nowo przebudowanego dworca kolejowego w Mrozach. Od dziś, pasażerowie mogą korzystać z nowej inwestycji. W briefingu udział wzięli m.in.: Wicemarszałek Senatu Maria Koc, Poseł na Sejm RP Daniel Milewski, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski oraz Dyrektor pełnomocnik ds. inwestycji PKP S.A., Robert Szydlik. Spotkanie poprowadził Rzecznik Prasowy PKP S.A., Michał Stilger. Remont wykonany został w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Komfortowy, bezpieczny, dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności i jednocześnie zrewitalizowany jako piękny zabytek – taki jest dworzec w Mrozach po zakończonej inwestycji. Od dziś mogą korzystać z niego pierwsi podróżni.” – informuje PKP S.A.

W trakcie wykonanych prac, renowacji została poddana elewacja budynku, na której odtworzono historyczne detale architektoniczne, takie jak m.in.: obramowanie otworów okiennych czy gzymsy. Wymienione okna i drzwi w budynku, odwzorowano na wzór oryginalnych. Zwieńczeniem odbudowy elewacji było podkreślenie jej detali architektonicznych za pomocą nocnej iluminacji. Zakres prac budowlanych objął również szereg innych elementów. W ramach inwestycji wzmocniono konstrukcję budynku, wymieniono poszycie dachowe, wykonano izolację przeciwwilgociową, a także wybudowano całkowicie nową klatkę schodową oraz windę. W trakcie remontu, architekturę budynku dworca i jego otoczenia dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, zapewniając komfortową podróż. Zamontowano m.in.: oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dworca, windy oraz ścieżek prowadzących w budynku i jego najbliższym otoczeniu.

Przebudowano również przestrzeń obsługi podróżnych, która spełnia współczesne standardy. W budynku znajduję się hol pełniący funkcję poczekalni, pomieszczenia kasy biletowej oraz ogólnodostępnych toalet. Hol wyposażono w nowe ławki, nowe oświetlenie, plansze informacyjne, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowy system informacji głosowej.

W celu poprawy bezpieczeństwa zainstalowano również nowoczesne systemy tj. m.in.: monitoring, kontrolę dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe.

Dworzec w Mrozach to drugi po Pruszkowie historyczny obiekt w województwie mazowieckim, który został udostępniony podróżnym po przebudowie w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Dzięki modernizacji, pochodzący z 1883 roku dworzec, odzyskał dawny blask.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u