Chrzest i wodowanie ORP Mewa i H-13 Przemko. Wojewoda na uroczystości

Autor: Pomorski UW 2020-12-22 09:34:23

Zbudowana w najnowszej technologii - ORP Mewa - zwodowana. Na uroczystości w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding obecny był Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Mewa służyć będzie Marynarce Wojennej do poszukiwania i zwalczania min morskich, konwojowania czy rozpoznania torów wodnych.

Jednostka powstała w ramach umowy zawartej w grudniu 2017 r. między Inspektoratem Uzbrojenia, a konsorcjum składającym się ze stoczni Remontowa Shipbuilding S.A oraz gdyńskich spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej – Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) i PGZ Stoczni Wojennej.

ORP Mewa (603) jest trzecią jednostką tego typu zbudowaną dla polskiej Marynarki Wojennej. Okręt jest kontynuacją projektu 258 (Kormoran II). Poprzedniczka Mewy, o tej samej nazwie, po 52 latach została w grudniu ubiegłego roku wycofana ze służby w MW.

Nowe życie rozpoczyna także H-13 Przemko. To jeden z sześciu holowników (H-1 Gniewko, H-2 Mieszko, H-3 Leszko, H-11 Bolko, H-12 Semko i H-13 Przemko) zbudowanych dla Marynarki Wojennej.  Holowniki przeznaczone są do: zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. Uciąg holowników wynosi ponad 35 t.

 

Kontrakt na budowę sześciu holowników dla Marynarki Wojennej RP podpisano w czerwcu 2017 roku w wyniku rozstrzygnięcia przetargu pn. "Zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pk. Holownik".

© 2018 Super-Polska.pl stat4u