Byli Ministrowie Zdrowia przyjęli szczepionkę przeciw COVID-19

Autor: Mazowiecki UW 2021-01-04 10:03:58

W Szpitalu Tymczasowym na Stadionie Narodowym dr Konstanty Radziwiłł jako lekarz i były Minister Zdrowia został zaszczepiony przeciw COVID-19. W tym samym czasie zaszczepiony został Dr Marek Balicki, również lekarz i były Minister Zdrowia. Szczepienie poprzedził wywiad lekarski, po którym Wojewoda został dopuszczony do szczepienia. Wciąż trwają zgłoszenia personelu medycznego, ale także pracowników domów pomocy społecznej czy inspekcji sanitarnej do szczepień przeciw COVID-19. Termin wydłużono do 14 stycznia 2021 r.

Po szczepieniu czuję się doskonale. Cieszę się że przyczyniłem się do tego, żeby zrobić jeden krok w kierunku ograniczenia tej straszliwej pandemii, która zagraża nam bezpośrednio a także naszym bliskim. Każda osoba powyżej 16 roku życia powinna się zaszczepić, nie tylko myśląc o sobie, ale też o innych  – powiedział Wojewoda Mazowiecki tuż po szczepieniu. Konstanty Radziwiłł podkreślił także, że bezpieczeństwo szczepionki zostało sprawdzone przez Europejską Agencję Leków, dlatego można poddać się szczepieniu bez obaw.

Po szczepieniu dr Konstanty Radziwiłł oraz dr Marek Balicki, zgodnie
z procedurą pozostali przez kilkanaście minut pod obserwacją lekarską.

Szczepienia przeciw COVID-19 w całej Polsce rozpoczęły się w niedzielę i obejmują pracowników służby zdrowia. W województwie mazowieckim szczepienia odbyły się m.in. w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie i Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie oraz szpitalach w Ostrołęce, Radomiu, Płocku i Siedlcach.

Personel medyczny i niemedyczny jest szczepiony w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest w sumie 509 tego rodzaju jednostek. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek.

Jako pierwsze zostaną zaszczepione osoby z tzw. grupy „0”, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień. To:

  • pracownicy szpitala węzłowego,
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej,
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
  • osoby zatrudnione na uczelniach medycznych i studenci kierunków medycznych,
  • osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów.
  • Ze szczepienia w pierwszej kolejności skorzysta personel niemedyczny – czyli  administracyjny i pomocniczy, który pracuje w tych placówkach.

Zaszczepić będą się mogły także osoby zatrudnione w firmach współpracujących z tymi podmiotami, którzy przebywają w trybie ciągłym w danej placówce.

Gov.pl/szczepimysie – pierwsze źródło informacji o szczepieniach

Szczepienia przeciwko COVID-19 to jedna z najbardziej złożonych operacji logistycznych w historii Polski. Właśnie dlatego informacje o jej przebiegu umieszczane są na bieżąco na stronie gov.pl/szczepimysie. Znajdują się na niej aktualne komunikaty i wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także założenia Narodowego Programu Szczepień.

Źródło: Pritnscreen z materiału TVP INFO

© 2018 Super-Polska.pl stat4u