Przysięga żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Autor: Podlaski UW 2021-01-20 13:37:35

W niedzielę (17.01) 53 nowych żołnierzy zasiliło szeregi podlaskich terytorialsów. Było to pierwsze zaprzysiężenie w tym roku, a trzydzieste w historii 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W uroczystości wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Przysięga wojskowa odbyła się w klubie 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Zdecydowaną większość z nowych żołnierzy stanowią ochotnicy, którzy ukończyli szkolenie podstawowe. Wśród 35 nowo zaprzysiężonych znaleźli się m.in. uczniowie, nauczyciele, studenci, członkowie organizacji proobronnych, mechanik pojazdów samochodowych, inżynier-konstruktor, kierowca i technik weterynarii. Średnia wieku ochotników to 25 lat, a przedział wieku wynosi 18 - 44 lat. Nawiązaniem do dziedzictwa tradycji 1PBOT oraz nieobecnych na uroczystości kombatantów był wystawiony przez Terytorialsów poczet ze sztandarem Okręgu Białystok Światowego Związku Żołnierzy AK.

Dzisiejsza uroczystość jest wyjątkowa z wielu powodów. Za chwilę, po raz pierwszy w tym roku, przyjmiemy do naszej żołnierskiej rodziny nowych ochotników. Jestem niezwykle dumny, że jest to jednocześnie trzydziesta przysięga wojskowa w historii naszej brygady. Na uwagę zasługuje to, że dziś także przypada trzydziesta rocznica utworzenia litewskich Ochotniczych Sił Obrony Kraju. Nasi sąsiedzi są dla nas inspiracją w procesie budowy Wojsk Obrony Terytorialnej. Liczymy, że wkrótce będziemy mogli się razem szkolić.

- powiedział dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski.

Wypowiadając słowa roty przysięgi wojskowej składacie zobowiązanie wobec mieszkańców Waszej najbliższej okolicy. (...) Niech inspiracją do służby będzie dla Was patron 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Władysław Liniarski <<Mścisław>>, który jako oficer Wojska Polskiego walczył z okupantem niemieckim i doświadczył szykan oraz opresji okupantów komunistycznych.

- napisał w liście skierowanym do uczestników uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

(…) gratulacje należą się także Wam i Waszym rodzinom, Waszym rodzicom, bo bez dobrego wychowania, bez wychowania na patriotów tej decyzji pewnie by nie było.

- powiedział do terytorialsów wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

(...) zostaliście skierowani na ten pierwszy odcinek walki z pandemią za co Wam dziękuję, bo pewnie tak radzić sobie byśmy nie mogli z tymi wyzwaniami, żeby nie wsparcie, żeby nie ofiarny wysiłek żołnierzy OT.

- zaznaczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

(…) jesteście na posterunku walki z epidemią. Obok służb medycznych żołnierze WOT są wszędzie widoczni tam, gdzie potrzeba wsparcia i pomocy w walce z tym (…) niewidzialnym wrogiem.

- podsumował poseł Jarosław Zieliński.

Cieszę się, że w jej szeregi wstępują nowi, liczni ochotnicy. Dzisiejsza przysięga (…) jest jednocześnie dowodem na społeczną akceptację istnienia tego rodzaju wojsk.

- napisał w liście do nowo zaprzysiężonych żołnierzy marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Krocząc przez życie każdy z nas napotyka chwile, w których wszystko obraca się o 180 stopni. Chwile, które stają się naszym nowym początkiem. Taki dzień przypada właśnie dzisiaj, podczas przysięgi nowo wcielonych żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Wyjście ze strefy komfortu nie jest prostym zadaniem, ale tylko dowodem na to, że odpowiedni ludzie znaleźli się na odpowiednim miejscu.

- powiedział w imieniu ochotników składających przysięgę szer. Hubert Markowski.

Niedzielna uroczystość była wstępem do trzyletniego okresu szkolenia, który czeka nowych terytorialsów.

1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej liczy ponad 2 000 żołnierzy.

Kolejne szkolenie kandydatów do służby odbędzie się już w marcu. Wsparcie w naborze do terytorialnej służby wojskowej udzielają rekruterzy brygady - tel. 798 607 494. Wnioski o powołanie do służby można także składać za pomocą platformy internetowej ePUAP oraz w Wojskowych Komendach Uzupełnień (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży i Suwałkach).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u