Obchody 158. rocznicy Powstania Styczniowego w Szydłowcu

Autor: Mazowiecki UW 2021-01-23 09:55:55

W piątek 22 stycznia br. w Szydłowcu rozpoczęły się trzydniowe Centralne obchody upamiętniające 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz złożył wieńce w miejscach pamięci na terenie Szydłowca oraz odczytał list w imieniu Prezesa Rady Ministrów RP, Mateusza Morawieckiego.

Władze miasta razem z mieszkańcami Szydłowca rozpoczęły trzydniowe uroczystości Centralnych obchodów 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uczestnicy wydarzenia upamiętnili walki powstańców na terenie: Szydłowca, Suchedniowa, Bodzentyna i Wąchocka.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego na Rynku Wielkim w Szydłowcu. Następnie uczestnicy obchodów wzięli udział we mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Zygmunta, gdzie podczas nabożeństwa zgromadzeni modlili się w intencji Powstańców 1863 r.

W trakcie wydarzenia Wicewojewoda Artur Standowicz odczytał list w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego:

Powstanie Styczniowe to jedna z wielu prób wyzwolenia się spod władzy zaborcy. Próba tragiczna, bo skazana na klęskę. Ale nie możemy zapomnieć, że heroizmie, którym wykazali się powstańcy, został z narodem polskim na zawsze. Pozostawił w jego zbiorowej pamięci ślad. Ślad, który był siłą i inspiracją do walki z wrogiem przez wiele dekad XX wieku. Dziś możemy zadawać pytanie, czy poświęcenie powstańców miało sens. Jestem przekonany, że ten wyjątkowy akt odwagi, desperacji na pewno nie był aktem szaleństwa. Był wołaniem o godność własną i godność własnego narodu. Był wołaniem do świata, że „Polska jeszcze nie zginęła” – napisał w liście Premier RP.

Po nabożeństwie Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą ks. Aleksandra Malanowicza oraz przy grobie Powstańców na cmentarzu parafialnym.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u