Jest zielone światło dla szpitala tymczasowego na MTP w Poznaniu

Autor: Wielkopolski UW 2021-01-23 10:00:57

Minister zdrowia podpisał dziś decyzję o uruchomieniu z dniem 1 lutego szpitala dla pacjentów z COVID-19 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wniosek w tej sprawie złożyła wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska. Szpital, aktualnie pozostający w stanie gotowości, będzie od lutego, już jako "aktywny", mógł przyjmować pacjentów zakażonych koronawirusem.

W halach Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) powstanie szpital tymczasowy, który zapewni dodatkowe miejsca dla pacjentów chorych na COVID-19. Maksymalny potencjał szpitala to 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem. Łóżka szpitalne będą oddawane pacjentom etapami w zależności od liczby pacjentów.

Uruchomienie szpitala tymczasowego ma ścisły związek z kontynuacją procesu uwalniania łóżek covidowych w szpitalach całego województwa i ich przekazywania dla pacjentów z innymi schorzeniami – tłumaczy wicewojewoda Aneta Niestrawska.

Wielkopolskie szpitale mają obecnie na 2 poziomie zabezpieczenia 1174 zajęte łóżka oraz 716 wolnych. Dotychczas uwolnionych łóżek zostało 1018. 1 lutego będzie ich 1153.

- Otwarcie szpitala tymczasowego pozwoli wykorzystać potencjał szpitali klinicznych, których kadra zostanie zaangażowana w opiekę nad osobami z COVID-19 i podejrzeniem tej choroby, a także umożliwi dalsze przywracanie oddziałów szpitalnych dla pozostałych pacjentów – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Jednocześnie, personel szpitali, w których już zostały uwolnione łóżka covidowe, będzie mógł w większym stopniu zadbać o leczonych tam pacjentów niezakażonych koronawirusem.

Pod koniec listopada ubr. służby wojewody odebrały od Międzynarodowych Targów Poznańskich infrastrukturę szpitala tymczasowego. Uzupełniony został sprzęt do diagnostyki pacjentów. Szpital dysponuje m.in. jednym z najnowocześniejszych tomografów komputerowych. Zakończył się także proces szkoleń dla personelu medycznego, który zostanie zabezpieczony przez szpital patronacki. Jest nim Szpital Kliniczny im. Przemienienia Pańskiego w  Poznaniu.

Budowa szpitala tymczasowego jest częścią strategii walki z koronawirusem rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Szpital zorganizowany zostanie w pawilonach targowych. W halach wydzielone zostaną sale chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe, magazyny leków, główny magazyn medyczny, zaplecze sanitarne dla pacjentów oraz pomieszczenia dla obsługi medycznej i socjalnej szpitala. Placówka będzie dysponowała pracownią tomografii komputerowej, pracowniami ultrasonografii i elektrokardiografii. Przy targach zamontowany został zbiornik, zabezpieczający pacjentów w tlen medyczny. 

Szpital na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich do końca stycznia br. pozostawał szpitalem „pasywnym”. Decyzja o jego otwarciu została podjęta po analizie sytuacji epidemicznej.

Szersze informacje nt. szpitala na MTP zostaną przedstawione podczas briefingu prasowego zorganizowanego w momencie jego otwarcia.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u