Zakończenie remontu kwater wojennych żołnierzy Wojska Polskiego 1939 r. i Armii Krajowej

Autor: Mazowiecki UW 2021-01-29 09:24:57

W środę, 27 stycznia Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak i Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym z okazji zakończenia prac remontowych na kwaterach wojennych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Prace były sfinansowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, spółkę KGHM Polska Miedź S.A. oraz stowarzyszenia i fundacje w szacunkowej kwocie ponad 4 mln zł.

Środki te pozwoliły na remont kwater wojennych żołnierzy Wojska Polskiego 1939 r. i Armii Krajowej: D2 „Gurt”, C8C10D10 – Powstańcy Warszawscy; C12- żołnierze Września 1939 r.; A20 – Barykada Powstańcza na kwaterze Batalionu „Zośka”; A22 „Wigry”, A24 „Parasol”, A24 „Miotła”, A26 „Baszta”, A28 „Garłuch” i „Kuba”, A28 „Żywiciel”; B28 Strażacki Ruch Oporu „Skała” – Powstańcy Warszawscy; B23 – Obrońcy Warszawy 1939 r.

Zgodę na prace remontowe wydał Wojewoda Mazowiecki, jako ustawowy opiekun wszystkich grobów i cmentarzy wojennych na terenie województwa. Prace były koordynowane przez Biuro Wojewody, które zatwierdzało zakresy robót, treści inskrypcji, zmiany i aktualizacje danych osobowych na tablicach epitafijnych. Prace były też na bieżąco kontrolowane na miejscu.

Koordynacją prac na poszczególnych kwaterach zajmowały się również stowarzyszenia i fundacje, tj. Fundacja Nie Zapomnij O Nas Powstańcach Warszawskich, Stowarzyszenie Odra – Niemen, Polski Czerwony Krzyż, Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”.

Spotkanie z udziałem Wojewody Konstantego Radziwiłła rozpoczęło się przy kwaterze D2 – Batalionu AK „Gurt”. W spotkaniu tym uczestniczyli m.in. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak i biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Następnie uczestnicy spotkania wizytowali wyremontowane kwatery. Przy każdej z nich obecny był przedstawiciele organizacji odpowiedzialnej za remont, którzy opowiedzieli o wykonanych pracach.

W trakcie spotkania wartę przy kwaterach batalionów „Zośka”, „Parasol” i „Miotła” pełnili żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u