Polska łagodnie przechodzi recesję związaną z COVID-19

Autor: KPRM 2021-01-30 12:18:44

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, PKB Polski w 2020 r. spadł o 2,8 proc. To znacznie mniej niż w całej Unii Europejskiej, gdzie PKB obniżył się w zeszłym roku średnio o 7,4 proc. Dobry wynik polskiej gospodarki to m.in. zasługa wsparcia firm w ramach rządowych tarcz antykryzysowych. Na pomoc przedsiębiorcom przeznaczyliśmy do tej pory ok. 175 mld zł i pomogliśmy uratować ponad 5 mln miejsc pracy. Zdecydowaliśmy także o przedłużeniu programu bezzwrotnych dotacji do 5 tys. zł dla mikro i małych firm.

Recesja w Polsce jest jedną z najpłytszych i jest dużo mniejsza niż wydawało się nam jeszcze parę miesięcy temu

– powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie Libra (część grupy Selena) w województwie dolnośląskim.

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że PKB Polski w 2020 r. spadł o 2,8 proc. Nasz kraj jest także wśród państw UE, które najłagodniej przechodzą kryzys wywołany pandemią COVID-19. Gospodarki unijnych krajów skurczyły się w 2020 r. średnio o 7,4 proc.

Dotychczasowa pomoc rządu dla polskiej gospodarki

Od wiosny aktywnie wspieramy polskie firmy, aby mogły poradzić sobie z kryzysem wywołanym przez COVID-19. Do tej pory w ramach działań antykryzysowych przeznaczyliśmy przedsiębiorcom i pracownikom pomoc o wartości ok. 175 mld zł, w tym m.in.:

  • ok. 62 mld zł na działania pomocowe realizowane przez Polski Fundusz Rozwoju;
  • ok. 57 mld zł w ramach działań Banku Gospodarstwa Krajowego;
  • ok. 28 mld zł na działania pomocowe realizowane przez byłe Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; 
  • ok. 29 mld zł w ramach działań ZUS.

Przedłużenie programu bezzwrotnych dotacji do 5 tys. zł

Podjęliśmy także decyzję o przedłużeniu obowiązywania programu bezzwrotnych dotacji w wysokości do 5 tys. zł dla mikro i małych firm. Program będzie obowiązywać także w styczniu i lutym. Wnioski można składać elektronicznie przez stronę praca.gov.pl.

Rządowe wsparcie to realna pomoc dla firm – zwłaszcza tych najmniejszych,  które nie mogą obecnie działać z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.

Grupa Selena

W swojej ofercie grupa posiada m.in. piany, uszczelniacze, kleje oraz systemy ociepleń. W jej skład wchodzi 35 spółek w 17 krajach. Zakłady produkcyjne Seleny zlokalizowane są w Polsce, Brazylii, Korei Południowej, Chinach, Rumunii, Turcji oraz w Hiszpanii i Kazachstanie.

W Polsce Selena zatrudnia ponad 720 pracowników. W ramach rządowych tarcz antykryzysowych otrzymała 4,68 mln zł.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u