Krajowa Sieć Onkologiczna ma poprawić jakość leczenia na wszystkich etapach

Autor: KPRM 2021-02-04 17:06:57

Nowotwór to choroba, która każdego roku jest diagnozowana u tysięcy Polaków. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, a także jakość leczenia. Wydatki na onkologię rosną z roku na rok. W 2021 r. będzie to ponad 12 mld zł. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, gdzie wziął udział w wideokonferencji z członkami Krajowej Rady ds. Onkologii. Głównym tematem rozmów z ekspertami był program budowy Krajowej Sieci Onkologicznej. Główne założenia sieci to nie tylko zwiększenie środków na leczenie, ale także możliwość wymiany informacji i danych oraz standaryzacja leczenia.

Od 21 lat –  4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Każdego roku na całym świecie z powodu chorób nowotworowych umiera ok. 10 mln osób. Obecnie jest to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie.

– Nowotwór to choroba, która zabiera co roku ponad 100 tys. naszych rodaków, naszych bliskich 

– podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Z roku na rok rosną wydatki na onkologię w Polsce. W 2021 r. będzie to ponad 12 mld . To ogromna różnica w porównaniu z rokiem 2009. Wówczas na ten cel zostało przeznaczone zaledwie 4,8 mld zł.

Pacjenci onkologiczni – grupa priorytetowa podczas szczepień przeciw COVID-19

Pacjenci z chorobą nowotworową, u których po 31 grudnia 2019 r. prowadzone było leczenie chemioterapią lub radioterapią są szczepieni jako grupa priorytetowa. Rejestracja na szczepienie odbędzie się automatycznie w Narodowym Funduszu Zdrowia, zgodnie z kodem chorobowym ICD-10.

Więcej na temat szczepień znajdziesz na stronie gov.pl/szczepimysie.

Skuteczniejsza walka z chorobą dzięki Krajowej Sieci Onkologicznej

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego pracuje nad programem budowy Krajowej Sieci Onkologicznej.

– Krajowa Sieć Onkologiczna ma poprawić jakość leczenia na wszystkich etapach. Zaczynając od profilaktyki, która jest absolutnie kluczowa, poprzez diagnostykę, proces terapii, aż po rehabilitację 

– wyjaśnia szef rządu.

Projekt ustawy dot. Krajowej Sieci Onkologicznej zostanie przygotowany do 31 marca 2021 r. Wejście ustawy w życie jest planowane na 1 stycznia 2022 r.

Jaki jest główny cel dokumentu? To przede wszystkim:

 • wdrożenie nowej struktury organizacyjnej i nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną,
 • odwrócenie niekorzystnych trendów epidemiologicznych w Polsce,
 • obniżenie społecznych kosztów obciążenia chorobami nowotworowymi.

Premier zaznaczył, że Krajowa Sieć Onkologiczna pozwala wymieniać się doświadczeniami, dbać o jakość i monitoring jakości, aby w sposób maksymalnie profesjonalny podejść do całego procesu.

Onkologia – priorytet państwa

W 2020 r. wydatki na onkologię wyniosły ok. 11,4 mld zł. To duży wzrost w porównaniu z 2009 r. Wtedy było to zaledwie 4,8 mld zł. Od 2015 r., z roku na rok, finansowanie onkologii stopniowo rosło. W 2021 r. będzie to ponad 12 mld zł.  

Jak wyglądał 2020 r. w onkologii?

Inwestycje

 • Zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia nowotworów – ok. 85 mln zł.
 • Rewitalizacja i rozbudowa Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie (2020-2024) – szacowana wartość projektu to ponad 872 mln zł.

Nowoczesne terapie

 • Rozszerzenie wykazu leków refundowanych w terapiach onkologicznych (11 zupełnie nowych cząsteczek) – rak płuca, białaczki, czerniak, rak piersi, rak tarczycy, nerwiak zarodkowy współczulny.
 • Przełomowa terapia leczenia nowotworów. Dofinansowanie badań klinicznych dotyczących terapii CAR-T cells  – 100 mln zł.
 • Dofinansowanie innych niekomercyjnych badań klinicznych (większość w dziedzinie onkologii) – 300 mln zł.
 • Zwiększenie dostępności pacjentów do innowacyjnych terapii. Rozstrzygnięcie konkursu na utworzenie dziesięciu Centrów Wsparcia Badań Klinicznych –  100 mln zł.

Profilaktyka

 • Nowy test przesiewowy w programie profilaktyki raka szyjki macicy. Program pilotażowy testu HPV-DNA.
 • Program pilotażowy testu FIT  test alternatywny dla kolonoskopii.
 • Realizacja programów badań profilaktycznych  rak piersi, rak szyjki macicy, rak jelita grubego.

Jakość w onkologii

 • Rewolucyjne zmiany w obszarze diagnostyki patomorfologicznej.
 • Nowy model organizacyjny opieki nad pacjentami chorymi na raka jelita grubego tzw. Cancer Unit.
 • Program pilotażowy Krajowej Sieci Onkologicznej:
 • cztery województwa i  ponad 14 tys. pacjentów,
 • celem pilotażu jest ocena organizacji, jakości i efektów opieki onkologicznej w ramach sieci onkologicznej.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach – działa od 26 lat. Pomaga pacjentom i rodzinom w walce z chorobą nowotworową. W Centrum funkcjonuje 14 klinik i 30 poradni specjalistycznych. Placówka leczy pacjentów nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale również z całej Polski. Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprosiło wszystkich chętnych na bezpłatne badania (m.in. cytologia, mammografia), w ramach programów profilaktyki nowotworów (badania wykonywane w reżimie sanitarnym).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u