Posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego

Autor: Pomorski UW 2021-02-08 18:59:12

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich zwołał (w formie wideokonferencji) posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. Tematem spotkania były działania podejmowane przez wojewodę, policję, straż pożarną, zarządców dróg, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Polskie Koleje Państwowe, Wojewódzki Sztab Wojskowy, Wojska Obrony Terytorialnej i firmy energetyczne w związku z prognozowanymi opadami śniegu i silnym mrozem.

Aktualne prognozy meteorologiczne wskazują na opady śniegu od 15 do 30 cm (ostrzeżenie I stopnia). Jednak silny wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne utrudniające warunki drogowe. Utrzymanie przejezdności dróg jest kluczowym elementem także z powodu sytuacji epidemicznej (karetki pogotowia muszą dojechać do pacjentów, musi zostać utrzymana ciągłość w dostawach żywności itp.).

Zarządcy dróg i PKP wprowadziło całodobowe dyżury.  W podwyższonej gotowości pozostają również służby mundurowe – policja, wojsko, straż pożarna. W związku ze zwiększoną liczbą pożarów w mieszkaniach i zakładach produkcyjnych strażacy apelują o ostrożność w dogrzewaniu mieszkań.

Firmy energetyczne na razie nie odnotowały poważniejszych awarii, ale w związku z prognozami pogody również uruchomiły stosowne procedury.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego pozostaje w stałym kontakcie z powiatowymi i miejskimi centrami zarządzania kryzysowego (przeprowadzono również test łączności) i koordynuje działania służb.

Pierwsze objawy wychłodzenia
Pierwszymi objawami wychłodzenia są dreszcze. To sygnał, że powinniśmy szukać miejsca, gdzie możemy się ogrzać, bądź założyć kolejne warstwy odzieży. Kiedy oprócz dreszczy występuje jeszcze drżenie mięśni, osłabienie, zawroty głowy i dezorientacja – mamy do czynienia z łagodną hipotermią (temperatura ciała spada do 35, 34 C). Wtedy jeszcze jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć działania by się ogrzać. Nie wolno pić alkoholu, ponieważ sprzyja on wychładzaniu organizmy.

Infolinia Centrum Zarządzania Kryzysowego
Przypominamy, że pod bezpłatnym, całodobowym  numerem telefonu - 987 – obsługiwanym przez dyżurnych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku, można uzyskać informacje o wolnych miejscach w noclegowniach , pomocy w otrzymaniu ciepłego posiłku. Dyżurni udzielą również informacji w sytuacjach, gdy jest potrzebna pomoc innych służb.

W przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub mienia zadzwoń pod numer alarmowy 112.

Pomoc osobom starszym
Osoby starsze, schorowane nie powinny w mroźne dni opuszczać mieszkania. Pomoc tym osobom np. w dostarczeniu żywności zapewnia Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.
Szczegóły https://www.gdansk.uw.gov.pl/pomorskie-akcja-zima

Zadbaj o zwierzęta
Niskie temperatury zagrażają także zwierzętom. Pamiętajmy o zapewnieniu im opieki – w szczególności schronienia, świeżego pożywienia i wody. Apelujemy, by psy gospodarskie, jeżeli nie ma możliwości zabrania ich do domu, miały w budach wyściółki ze słomy, która najlepiej izoluje od zimna i wilgoci. Zostawmy uchylone okno do piwnicy dla kotów lub przygotujmy dla nich ciepłe budki.

Odśnieżanie dachów i chodników
Przy intensywnych opadach śniegu należy odśnieżać dachy ( oraz usunąć sople) i chodniki. Obowiązek ten spoczywa na właścicielach lub zarządcach budynków.

Uważaj na czad
Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym. Jest bezbarwny i bezzapachowy, dlatego trudny do wykrycia. Na zatrucia są narażone osoby, które posiadają w domu piecyki gazowe do podgrzewania wody bądź ogrzewania domów. Do zatruć najczęściej dochodzi zimą, gdyż rzadziej wtedy otwieramy okna (w większości są to okna plastikowe, nowoczesne i bardzo szczelne), a ze względu na temperaturę na dworze, zasłaniamy kratki wentylacyjne, by w mieszkaniu było cieplej.  Aby ustrzec się niebezpieczeństwa, dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie czujki tlenku węgla. Może to uratować nam życie.

Śledź na bieżąco ostrzeżenia IMGW : https://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=true

© 2018 Super-Polska.pl stat4u