UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCE ARCYBISKUPA IGNACEGO TOKARCZUKA

Autor: Podkarpacki UW 2021-02-11 09:50:04

W Przemyślu upamiętniono 103. rocznicę urodzin abp. Ignacego Tokarczuka, a także 55. rocznicę jego święceń biskupich i ingresu do bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela.

W uroczystości upamiętniającej postać „biskupa niezłomnego” udział wzięli min. metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal, poseł na Sejm RP Marek Kuchciński,  wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka oraz wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.

Wicewojewoda podkarpacki podkreśliła, że postawa arcybiskupa stanowi „ wielki autorytet człowieka niezłomnego w wierze, oddanego Kościołowi i wiernego swoim zasadom oraz pełnego odwagi”.

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk urodził się w 1918 roku w Łubiankach Wyższych.  Zmarł w 2012 roku w Przemyślu, w wieku 94 lat. Zapamiętany został jako  jeden z najbardziej zasłużonych hierarchów kościelnych, za wsparcie opozycji sprzeciwiającej się władzom PRL był wielokrotnie prześladowany i szykanowany. Określany mianem „budowniczego kościołów”, gdyż za jego posługi powstało  w archidiecezji przemyskiej ponad 400 kościołów.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u