Konkurs na najaktywniejszego seniora rozstrzygnięty!

Autor: Śląski UW 2021-02-14 19:23:47

Irena Pąchalska z Chorzowa i Józef Broda z Istebnej – to zwycięzcy zeszłorocznej edycji organizowanego przez Radę ds. Rodziny przy Wojewodzie Śląskim konkursu na najaktywniejszego seniora w województwie. Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz uroczyście nadał dziś laureatom tytuł „Aktywnej Seniorki” i „Aktywnego Seniora” 2020.

Chcę Państwu nie tylko pogratulować, ale też podziękować za to, co Państwo robicie dla seniorów, dla swoich społeczności lokalnych, dla wszystkich tych, z którymi przebywacie na co dzień – mówił wicewojewoda Jan Chrząszcz. – Na Państwa ręce chciałbym też złożyć podziękowania dla wszystkich aktywnych seniorów, nie tylko tych, którzy zgłosili się do konkursu, ale dla wszystkich, którzy w swoich małych społecznościach, klubach seniora, świetlicach tak wiele robią dla innych ludzi. Gratuluję, dziękuję i proszę o jeszcze – dodał.

Dla zwycięzców konkursu była to z pewnością wyjątkowa uroczystość. – Wspaniale się czuję dzisiaj – w dniu, w którym zostaliśmy wyróżnieni jako najlepsza seniorka i najlepszy senior województwa śląskiego. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie – przyznała Irena Pąchalska. Aktywna seniorka jest Radną Chorzowskiej Rady Seniorów i angażuje się w różnorakie działania w środowisku lokalnym. Kieruje m.in. klubem „Seniorzy w Podróży” skupiającym pasjonatów podróżowania i przygody. W ramach klubu w kinie Chorzowskiego Centrum Kultury odbywają się różnego rodzaju spotkania, podczas których uczestnicy nie tylko przygotowują się do wyjazdów, ale też na ekranie „zwiedzają” razem cały świat. – Zawsze jest pełne kino seniorów, a nasze spotkania nas też prywatnie zbliżają. Wzajemnie się poznajemy, rozszerzamy swoje pasje – podkreśliła seniorka.

Z nadanego tytuły cieszył się też Józef Broda, folklorysta, multiinstrumentalista, budowniczy instrumentów ludowych, pedagog i społecznik. Mimo swoich osiągnięć, sam przyznał, że zwycięstwo w konkursie jest dla niego dużym zaskoczeniem. Jak napisano w zgłoszeniu konkursowym: „Józef Broda nieustannie bierze udział w nowych projektach, pracując z różnego rodzaju muzykami, młodzieżą, dziećmi, z osobami niepełnosprawnymi, wykorzystując media do promowania tradycji i swojego świata wartości”. Jego liczne przedsięwzięcia przyczyniają się do upowszechniania folkloru Beskidu Śląskiego w całej Polsce. Angażuje się też w inicjatywy skierowane do osób starszych – przeprowadził m.in. szereg spotkań dla seniorów i wykonał wiele programów artystycznych dla Uniwersytetu III Wieku.

W ramach ostatniej edycji konkursu o tytuł Aktywnego Seniora starało się kilkanaście osób z województwa. Przy wyborze zwycięzców kapituła oceniała postawę kandydatów, podejmowane przez nich inicjatywy, współpracę w środowisku oraz chęć do współdziałania i wpływania na aktywizację innych seniorów. W dzisiejszej uroczystości oprócz zwycięzców i wicewojewody Jana Chrząszcza uczestniczyli również pełnomocnik Wojewody ds. Rodziny Maria Nowak, dyrektor Biura Wojewody Elżbieta Sołtysek oraz dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Marcin Chroszcz.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u