Nadchodzi ocieplenie i odwilż - strażacy w gotowości do działania

Autor: MSWiA 2021-02-17 19:03:04

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje w ciągu najbliższych kilku dni znaczne ocieplenie. W związku z tym nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP, polecił komendantom wojewódzkim i szkół PSP przegląd gotowości sił pod kątem możliwości natychmiastowego skierowania do działań. W skład pododdziałów centralnego odwodu operacyjnego KSRG wchodzi m.in. około 700 ratowników i 280 pojazdów.

Nadchodzące ocieplenie może wpłynąć na szybkie topnienie pokrywy śnieżnej. Odwilż w połączeniu z opadami deszczu i występującymi aktualnie zatorami lodowymi na rzekach, może stwarzać ryzyko groźnych wezbrań.

Dlatego komendant główny Państwowej Straży Pożarnej polecił dokonać przeglądu gotowości sił wchodzących w skład pododdziałów centralnego odwodu operacyjnego KSRG.
Chodzi o sprawdzenie możliwości natychmiastowego skierowania do działań.

W ramach tych sił do wykonywania zadań związanych z działaniami powodziowymi może zostać zadysponowanych 27 kompani specjalnych. W ich skład wchodzi:

  • 48 sekcji ewakuacyjnych,
  • 32 sekcje pomp dużej wydajności,
  • 30 sekcji pomp małej wydajności,
  • 11 sekcji przeciwpowodziowych z zaporami,
  • 14 sekcji zapasowego zasilania energetycznego.

Razem jest to około 700 ratowników, 280 pojazdów, 96 łodzi, 64 pompy dużej wydajności, 22 kontenery przeciwpowodziowe z zaporami do podnoszenia korony wałów przeciwpowodziowych, 28 agregatów prądotwórczych o mocy minimum 30 kW. Do działań powodziowych mogą być dysponowane również kompanie szkolne PSP, w składzie których jest około 200 słuchaczy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u