Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Katowicach

Autor: Śląski UW 2021-02-19 18:38:15

Szef rządu odwiedził dziś punkt szczepień na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Katowicach. Premierowi towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Testowanie, liczba łóżek i respiratorów - to jest pod kontrolą. Niestety widzimy wyraźnie, że z krajów ościennych płyną niedobre wieści. Nieodmiennie podstawową naszą nadzieją pozostaje szczepionka - mówił w punkcie szczepień premier Mateusz Morawiecki. - Tutaj w Katowicach miałem możliwość zapoznać się z polskim systemem i logistyką szczepień i jestem bardzo zbudowany. W tym centrum w Katowicach zostanie dziś zaszczepionych 450 osób, a możliwości są na 1000 osób - dodał. 

Polska kontraktuje zakup szczepionek w ramach unijnego, wspólnego mechanizmu zakupów. Jesteśmy stroną porozumienia z Komisją Europejską. To znaczy, że KE negocjuje warunki zakupu w imieniu wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Szczepionka jest nadzieją na pokonanie pandemii, uniknięcie trzeciej fali zachorowań. – Niestety tej szczepionki ciągle mamy za mało, ponieważ Komisja Europejska w niewłaściwy sposób negocjowała umowy z dostawcami z całego świata – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jeszcze dwa tygodnie temu sytuacja w Polsce w kontekście zachorowań na Covid-19 wydawała się być stabilna. Obecnie z każdym dniem napływają coraz gorsze wieści. Mamy wzrost nie tylko liczby chorych, ale też zgonów. Rząd bacznie obserwuje sytuację, również w krajach ościennych, które stają w obliczu kolejnej fali zachorowań. Szansą na odwrócenie negatywnej tendencji jest szczepionka. Jednak zarówno Polska, jak i inne kraje borykają się ze zbyt małymi dostawami preparatu.

Premier RP Mateusz Morawiecki zaapelował do Komisji Europejskiej o podjęcie skuteczniejszych działań: – Wzywam Komisję Europejską, żeby wykorzystała swoją siłę gospodarczą, finansową i przymusiła firmy farmaceutyczne do właściwej realizacji umowy – powiedział Mateusz Morawiecki. – Dla nas to jest wyścig z czasem. Musimy naciskać na Komisję Europejską. To KE musi wezwać główne firmy farmaceutyczne i postawić im warunki. To jest moja rada i do takiego działania będę nakłaniał podczas spotkania Rady Europejskiej w przyszłym tygodniu – dodał szef polskiego rządu.

Nawet 30 tysięcy osób miesięcznie mogłoby zostać zaszczepionych w punkcie zorganizowanym na terenie Centrum Kongresowego w Katowicach. Punkt jest czynny siedem dni w tygodniu, w każdej chwili gotowy do dalszej rozbudowy i dodanie nowych stanowisk. Z informacji przekazanych przez wojewodę wynika, że na samym Śląsku – w ramach zorganizowanego już, sprawnego systemu – szczepionkę mogłoby przyjąć ok. 1 miliona Polaków w skali miesiąca. Katowicki punkt szczepień w Centrum Kongresowym odwiedził w czwartek premier RP.

– Jestem bardzo zbudowany tym, co dzisiaj zobaczyłem. Dziękuję wszystkim, którzy dobrze zorganizowali proces dystrybucji, logistyki. Wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, personelowi medycznemu, którzy bardzo dobrze wykonali swoją robotę – mówił Mateusz Morawiecki. - Potrzebujemy tylko jak najwięcej i jak najszybciej szczepionek. Żeby jak największa liczba Polaków mogła być zaszczepiona. Dziś koncentrujemy się na osobach starszych, słabszych, tych, które są najbardziej narażone na Covid-19. Jesteśmy gotowi do tego, żeby cała, dorosła populacja została w Polsce zaszczepiona – zapewnił premier RP.

150 118 wykonanych zastrzyków. To nowy, dobowy rekord szczepień w Polsce. Do tej pory w Polsce wykonano 2 mln 400 tys. szczepień. Pacjenci mogą korzystać z usług w sumie blisko 6500 punktów zlokalizowanych na terenie całego kraju. Dla tych, którzy mają trudności z dotarciem do punków, gminy zorganizowały specjalne transporty. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił również ponad 100 wyjazdowych zespołów szczepiących, które pojadą do pacjentów leżących. Zatem do tych, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie gov.pl/szczepimysie.

Podczas wizyty w Katowicach szef rządu zwiedził też Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej oraz wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u