DEBATA STUDENCKA NA TEMAT ZNACZENIA „POROZUMIEŃ RZESZOWSKO-USTRZYCKICH”

Autor: Podkarpacki UW 2021-02-19 18:40:48

Mija 40 lat od podpisania „Porozumień rzeszowsko-ustrzyckich”.  O znaczeniu tamtych wydarzeń, które stały się symbolem walki rolników o swoje prawa dyskutowali dziś uczestnicy debaty, organizowanej  przez Koło Naukowe Powszechnej Historii Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego.

W spotkaniu online wzięli również udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart,  sygnatariusz porozumień Wieńczysław Nowacki oraz – w roli eksperta – dr hab. Mariusz Krzysztofiński z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Wojewoda Ewa Leniart podkreśliła, jak istotne jest – w kontekście obchodzenia ważnych rocznic historycznych – spojrzenie młodego pokolenia na wydarzenia, które były znakiem walki o wolność, godność i niezależność. – To, że dziś możemy spotkać się z uczestnikiem strajków rolniczych z początku lat 80. i sygnatariuszem porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, jest daleko bardziej przemawiające, aniżeli wszystkie podręczniki. Stykamy się bowiem z autentycznością i mądrością wynikającą z tamtych przeżyć – mówiła wojewoda.

Studenci – członkowie Koła Naukowego Powszechnej Historii Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego – skupili się m. in. na przyczynach strajku rolników, istotnych momentach w jego przebiegu, kwestiach zawartych w podpisanych później porozumieniach, realizacji postulatów rolników oraz nad ocenie tamtych wydarzeń z punktu widzenia współczesnej młodzieży.

Porozumienie między strajkującymi rolnikami a władzami PRL podpisano w Rzeszowie w nocy z 18 na 19 lutego 1981 r. Rano 20 lutego podobne porozumienie podpisano w Ustrzykach Dolnych. Dokumenty, które przeszły do historii pod nazwą porozumień rzeszowsko-ustrzyckich kończyły trwające półtora miesiąca strajki okupacyjne rolników w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Protestujący domagali się wtedy m.in. legalizacji rolniczych związków zawodowych. W efekcie uzyskali gwarancję nienaruszalności własności i prawa do dziedziczenia, równość traktowania rolników indywidualnych oraz rolnictwa spółdzielczego, zapewnienie zniesienia ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi. Strajkujący rolnicy wywalczyli swobodę w budownictwie sakralnym i dostęp do praktyk religijnych. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u