Gloria victis! Dziś Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Autor: Śląski UW 2021-03-02 09:42:11

1 marca to dzień poświęcony pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dzisiaj podczas wojewódzkich obchodów święta hołd żołnierzom drugiej konspiracji za ich odwagę i patriotyzm oddał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W trakcie uroczystości na katowickim cmentarzu komunalnym odsłonięto oraz poświęcono pomnik „Gloria Victis” znajdujący się na terenie kwatery Żołnierzy Niezłomnych. Pomnik upamiętnia żołnierzy i członków powojennych organizacji niepodległościowych ofiar zbrodni sądowych reżimu komunistycznego. Po jego obu stronach będą powstawać groby, w których spoczną szczątki żołnierzy powojennego podziemia, odnalezione przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach prowadzonych prac poszukiwawczo-archeologicznych.

Podczas uroczystości wojewoda Jarosław Wieczorek podziękował dyrektorowi Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach Andrzejowi Sznajderowi nie tylko za zorganizowanie obchodów, ale też „nieustający trud w poszukiwaniu prawdy historycznej”.

Uroczystość uświetniła kompania honorowa 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. W obchodach wzięli też udział żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W trakcie wydarzenia odbył się apel pamięci, odśpiewano hymn państwowy oraz złożono kwiaty i zapalono znicze.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u