Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin. Premier: pokazujemy, czym jest polska racja stanu.

Autor: KPRM 2021-03-06 09:51:39

Stała przeprawa w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin, które rozdziela rzeka Świna. Część tunelu wydrąży maszyna (TBM). W piątek odbyły się uroczystości związane z rozpoczęciem kolejnego etapu budowy. Wzięli w nich udział premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Kaczyński. – To potężne wiertło będzie kruszyć nie tylko warstwy ziemi, ale także bariery niemożności, uległości i słabości – powiedział szef polskiego rządu.

To wyczekiwana inwestycja przez mieszkańców. Ma jednak także symboliczne znaczenie dla wszystkich Polaków: – Przez wiele lat było tak, że część Pomorza Zachodniego była od pozostałej części naszego kraju oddzielona – wspominał wicepremier Jarosław Kaczyński. – Choć inwestycja z kalkulacyjnego punktu widzenia mogła być poddawana pod wątpliwość, byli jednak tacy, którzy zdecydowanie dążyli do tego, by te wątpliwości przełamać. Wiemy już na pewno, że ten tunel powstanie i Rzeczpospolita będzie połączona. Będzie jednym państwem i naszą wspólną ojczyzną. To jest bardzo ważne w wymiarze gospodarczym, kulturowym – dodał wicepremier.

Silne Wybrzeże integruje Polskę ze światem

Budowa tunelu rozpoczęła się w listopadzie 2019 roku. Teraz ruszają kluczowe prace – drążenie pod rzeką Świną. - Wraz z tą inwestycją, z tunelem pod Świną pokazujemy, czym jest polska racja stanu. Pokazujemy, że jest możliwa realizacja projektów trudnych, takich, które przez dziesięciolecia wydawały się nie do przeprowadzenia – powiedział premier Morawiecki. – Naszym marzeniem jest silne Wybrzeże, które jest nie tylko oknem na świat, ale które integruje także Polskę ze światem i wzmacnia nasze szanse rozwoju. Jesteśmy świadomi narastających niestety trudności, ale jesteśmy też świadomi naszych celów. Tym celem jest Polska spójna, zintegrowana. Polska dostatnia, silna i bezpieczna – dodał Mateusz Morawiecki.

– Przed laty mój świętej pamięci brat powiedział, że silne Pomorze Zachodnie to polska racja stanu – wspominał wicepremier Kaczyński. - To ważne słowa, którymi on się kierował, i którymi my się kierujemy, realizując politykę dla tego regionu – dodał Jarosław Kaczyński.

Wyspiarka zaczyna pracę – wydrąży prawie 1,5 tys. km

Wykorzystywana w Świnoujściu maszyna do drążenia tunelów (TBM – Tunnel Boring Machine) waży ponad 3 tys. ton, ma 105 metrów długości i potężną tarczę o średnicy 13, 4 m. W piątek podczas uroczyści oficjalnie nadano maszynie imię Wyspiarka. To wybór mieszkańców Świnoujścia, którzy wzięli udział w głosowaniu. Tarcza TBM wydrąży pod Świną tunel o długości 1484 metrów.

Wyspiarka będzie mogła wydrążyć maksymalnie do 6 centymetrów tunelu na minutę. W tym samym czasie maszyna będzie układać betonowe pierścienie konstrukcji. W ciągu doby zbuduje ok. 10 – 12 metrów tunelu. Szacowany czas drążenia to ok. 6 miesięcy. Inwestycja znacznie poprawi także jakość życia mieszkańców, którzy do tej pory muszą korzystać z przepraw promowych.

Prace związane z budową stałej przeprawy pomiędzy wyspami Uznam i Wolin mają się zakończyć w III kwartale 2022 roku. Inwestorem jest Gmina Miasto Świnoujście. Inwestorem zastępczym -  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u