32. rocznica ocalenia Białegostoku po wykolejeniu się pociągu z chlorem

Autor: Podlaski UW 2021-03-12 08:28:10

We wtorek (9.03) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wicewojewoda Tomasz Madras uczcili 32. rocznicę ocalenia Białegostoku po katastrofie pociągu przewożącego chlor, składając kwiaty pod Pomnikiem - Krzyżem przy ul. Poleskiej.

9 marca 1989 roku, około 3:00 nad ranem, na torach kolejowych przy ul. Poleskiej w Białymstoku wykoleiło się pięć 50-tonowych cystern z ciekłym chlorem z pociągu towarowego jadącego z ZSRR do NRD. Gdyby chlor się rozprzestrzenił, zagrożenie byłoby w promieniu nawet 50 kilometrów. Akcja ratunkowa zakończyła się pomyślnie, choć była jedną z najtrudniejszych, jak oceniały ją służby.

Wypadek wydarzył się w pobliżu miejsc związanych z kultem Bożego Miłosierdzia. W domu Sióstr Misjonarek po drugiej stronie ulicy mieszkał błogosławiony ksiądz Michał Sopoćko, niedaleko znajduje się sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Dlatego wiele osób uważa, że to Boża Opatrzność uratowała wówczas Białystok. Ks. Sopoćko został beatyfikowany w 2008 roku, od pięciu lat patronuje miastu.

Ze względu na pandemię uroczystości rocznicowe wyglądają inaczej niż dotychczas. Co roku mieszkańcy spotykali się przy krzyżu ustawionym w miejscu katastrofy i po krótkiej modlitwie i złożeniu kwiatów szli w Drodze Krzyżowej do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Tym razem przemarsz odwołano. O godz. 18 tradycyjnie zostanie odprawiona msza święta w Sanktuarium Miłosierdza Bożego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u