Seniorzy w Grocholubiu mają swój klub

Autor: Opolski UW 2021-03-12 08:30:57

Odnowiony budynek dotychczasowej świetlicy wiejskiej, nowoczesny węzeł sanitarny, sprzęt sportowy i wiele innych udogodnień od dziś czeka na osoby starsze z gminy Grocholub, gdzie otwarto klub „Senior Plus”, sfinansowany dzięki rządowej dotacji. W nowo powstałej placówce opiekę znajdzie 12 osób.

Gmina Walce  w powiecie krapkowickim otrzymała w roku 2020 od Rządu Prawa i Sprawiedliwości 150 tys. złotych dotacji na realizację programu „Senior Plus”, w ramach którego samorządy mogą ubiegać się o środki finansowe na tworzenie Dziennych Domów i Klubów „Senior+” oraz zapewnienie ich funkcjonowania. Uściślając całkowity koszt zadania, zgodnie z przedłożonymi fakturami, wyniósł 192 793 zł, z czego środki własne gminy – 43 898 zł. Dotacja z budżetu państwa stanowiła zatem około 80 procent całkowitego kosztu zadania. – Jest to pierwsza placówka tego typu utworzona na terenie gminy w ramach rządowego programu – zaznaczył podczas uroczystego otwarcia klubu wojewoda opolski Adrian Czubak. - To już 25 tego typu placówka utworzona na terenie województwa  opolskiego. Z kolei niemal 5 mln złotych stanowi dotychczasowa dotacja z budżetu państwa na realizację programu w naszym regionie – dodał.

Dotąd w ramach ww. programu w kraju utworzono już w sumie 633 miejsc dla seniorów. Dzięki temu osoby nieaktywne zawodowo w wieku powyżej 60 roku życia, mają możliwość skorzystania z szerokiej oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej, a także z usług w zakresie aktywności ruchowej i rehabilitacji, spędzając przy tym czas z innymi osobami uczęszczającymi do placówek. W skali kraju na program w całym okresie jego realizacji zaplanowano 340 mln zł.

Wojewoda opolski odczytał list skierowany do wójta gminy od minister rodziny i polityki społecznej Pani Marleny Maląg, przekazując  najserdeczniejsze życzenia i gratulacje za tak konsekwentne działanie oraz czerpanie z rządowych funduszy, które docierają również do małych miejscowości.
- Kluby Seniora to jeden z elementów tworzenia kompleksowego wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych w gminach – podkreślała poseł na Sejm RP Violetta Porowska.

Wójt gminy Walce Marek Śmiech zaznaczał, iż cieszy się że dzięki rządowej dotacji seniorzy będą mogli aktywnie spędzać czas. Zaznaczył, że wśród nich nie brakuje osób samotnych, a klub seniora nierzadko jest ich drugim domem.

W uroczystości udział wzięła również Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. Klub Seniora poświęcił proboszcz parafii w Walcach ksiądz Waldemar Klose.

Nie zabrakło symbolicznego przecięcia biało-czerwonej wstęgi oraz słodkiego poczęstunku z logo rządowego programu.

Przypomnijmy, iż od 26 lutego do 24 marca br., jednostki samorządu terytorialnego mogą wziąć udział w tegorocznej edycji „Senior Plus”. Zwycięzców poznamy już pod koniec kwietnia.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u