Ostatnie pożegnanie śp. Piotra Świąca

Autor: Pomorski UW 2021-03-14 09:43:11

Piotr Świąc, wieloletni dziennikarz Telewizji Polskiej, spoczął dziś na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. W ostatniej drodze obok rodziny, bliskich i przyjaciół  towarzyszył mu Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Prezydent RP, na wniosek wojewody, za wkład w rozwój nowoczesnej publicystyki i osiągnięcia w działalności dziennikarskiej, pośmiertnie uhonorował śp. Piotra Świąca - Złotym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie, rodzinie zmarłego, przekazał przed liturgią w Archikatedrze Oliwskiej, wojewoda Dariusz Drelich.

Śp. Piotra Świąca żegnali m.in. Jacek Kurski, prezes zarządu TVP, Małgorzata Mrozowska-Krawczyk, Bożena Olechnowicz i Wojciech Suleciński z TVP3, doradcy społeczni Prezydenta RP, delegacja  Uniwersytetu Gdańskiego.  
– Piotra nie dało się nie lubić, Piotra nie dało się nie cenić, Piotra nie da się zastąpić – powiedziała jego redakcyjna koleżanka Bożena Olechnowicz.

W trakcie pogrzebu odbyła się zbiórka pieniędzy na rzecz Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, które Piotr Świąc wspierał od lat.

Piotr Świąc (1967-2021) - dziennikarz, wydawca, autor programów, nauczyciel akademicki.  Ukończył Uniwersytet Gdański. W latach 1994-2001 był prezenterem studia oprawy TVP1. Prowadził „Wiadomości” i poranne pasmo w TVP Info. Był dziennikarzem i prowadzącym TVP3 Gdańsk („Panorama”, „Forum Panoramy” , „Forum Gospodarcze”). Wyróżniony nagrodami środowiska dziennikarskiego i nagrodą „Ostrego Pióra”, przyznawaną przez Business Centre Club. Zginął  w wypadku samochodowym (5 marca br.) na drodze krajowej nr 20 w Borczu na Kaszubach.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u