Ostatnie pożegnanie śp. Teresy Zajdel

Autor: Pomorski UW 2021-03-18 19:12:34

Teresa Zajdel, zasłużona działaczka Solidarności Walczącej, spoczęła dziś na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.  Prezydent RP, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, uhonorował śp. Teresę Zajdel - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W ostatniej drodze towarzyszyli jej przyjaciele m.in. reprezentująca Premiera RP - Małgorzata Zwiercan. Wieniec w imieniu Prezydenta RP złożył Wicewojewoda Pomorski Mariusz Łuczyk.

Teresa Zajdel (1933 – 2021)

Była aktywną działaczką „Solidarności Walczącej” w latach 1984-1989 i łączniczką podziemnych struktur SW w Trójmieście. Prowadziła punkt kontaktowy, pomagała represjonowanym i ukrywającym się działaczom SW. Udostępniała mieszkanie do nadawania audycji Radia SW. Zajmowała się kolportażem niezależnej prasy i książek, a także przygotowywaniem transparentów i organizowaniem manifestacji. Odznaczona: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie), Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Wolności i Solidarności, Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości i Krzyżem Solidarności Walczącej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u