Kolejni podejrzani o korupcję w rękach CBA

Autor: Mat. prasowe CBA 2021-03-19 08:51:28

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego we współpracy z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej zatrzymali obywatela Ukrainy w śledztwie dotyczącym wyłudzania podatku VAT. W innej sprawie CBA zatrzymało dwie osoby uczestniczące w procederze legalizacji pracy cudzoziemców w zamian za korzyści majątkowe.

Zatrzymany przez CBA obywatel Ukrainy usłyszał zarzut wręczania w 2013 r. korzyści majątkowej funkcjonariuszowi Służby Celnej, wykonującemu czynności służbowe na stanowisku TAX FREE, w zamian za naruszenie przepisów prawa i niedopełnienie obowiązków służbowych. Powstałe w ten sposób fikcyjne dokumenty były wykorzystywane do uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT. Mężczyzna został zatrzymany na przejściu granicznym w Korczowej.

Czynności CBA są wynikiem śledztwa prowadzonego wspólnie z Podkarpackim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

Do poświadczenia nieprawdy w dokumentach TAX FREE - zwrot VAT dla podróżnych miało dochodzić w latach 2013-2014. Wbrew zawartym w dokumentach deklaracjom towar nie był sprzedawany ani wywożony poza teren Unii Europejskiej. Proceder miał na celu obniżenie wysokości należnego podatku i spowodowanie znacznych uszczupleń należności publicznoprawnych. W związku z postępowaniem zarzuty usłyszało już w sumie 37 osób.

Więcej na stronie cba.gov.pl

 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u