Pamięć o powstaniach śląskich

Autor: Małopolski UW 2021-03-23 08:01:32

Na placu Jana Matejki w Krakowie została dziś uroczyście otwarta wystawa  pt. „Powstania śląskie 1919-1921”. Stolica Małopolski to miejsce, gdzie wystawa przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, będzie eksponowana po raz pierwszy w Polsce.

Otwarciu wystawy towarzyszył briefing prasowy, w którym udział wziął wojewoda małopolski Łukasz Kmita, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, dyrektor oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał, doradca wojewody śląskiego Czesław Sobierajski i autorka wystawy Aleksandra Korol-Chudy.

- Bardzo się cieszę, że to właśnie tutaj, w stolicy naszej pięknej Małopolski, w Krakowie debiutuje wystawa upamiętniająca bohaterskie powstania śląskie. Wystawa ma charakter edukacyjny i to jest kluczowe, bo naszym zadaniem jest przekazywanie młodemu pokoleniu informacji o bohaterach naszej wolności, aby pamięć o nich nigdy nie zginęła - mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wystawa „Powstania śląskie 1919-1921” została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, w ramach projektu wystaw elementarnych Instytutu Pamięci Narodowej.

Składa się z 15 paneli, prezentujących w układzie chronologicznym najważniejsze wydarzenia z lat 1918-1922, czyli okresu, w którym ważyły się losy regionu. Koniec I wojny światowej, pierwsze i drugie powstanie śląskie, plebiscyt górnośląski oraz poprzedzająca go kampania propagandowa, trzecie powstanie śląskie, a w końcu podział regionu i przejęcie przyznanej części Górnego Śląska przez administrację polską – to najważniejsze aspekty tej opowieści.

Wykorzystane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów: Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, Muzeum 2 Korpusu w Józefowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Francuskiej Biblioteki Narodowej, Biblioteki Śląskiej, Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Grzegorza Grześkowiaka.

Wystawa będzie prezentowana w Krakowie we współpracy krakowskiego i katowickiego IPN oraz pod patronatem Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wystawę będzie można obejrzeć w Krakowie do końca kwietnia tego roku.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u