Minister Adam Niedzielski: sytuacja na Śląsku jest krytyczna

Autor: Śląski UW 2021-04-02 09:42:01

Sytuacja na Śląsku jest krytyczna pod względem liczby zachorowań i hospitalizacji. Dlatego podjęliśmy decyzję o relokacji pacjentów. Dzisiaj będzie to prawie 20 osób – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w Katowicach. Wcześniej szef resortu zdrowia wziął udział w wojewódzkim sztabie kryzysowym w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. W posiedzeniu dotyczącym sytuacji epidemicznej na Śląsku uczestniczyli także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz przedstawiciele kierownictwa szpitali i pogotowia oraz lotniczego pogotowia ratunkowego.

Głównym tematem spotkania był temat relokacji pacjentów. –  Ustaliliśmy reguły, które będą stosowane na Śląsku we współpracy z ościennymi województwami, które zadeklarowały możliwości przyjmowania pacjentów. Planujemy relokować do 170 pacjentów do końca tygodnia – zaznaczył minister Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia przekazał, że będą dwa typy relokacji. – Pierwszy typ relokacji, nazywamy ją roboczo „relokacją kołową”, tj. wykorzystanie transportu sanitarnego czy zespołów ratownictwa medycznego i ta relokacja już się w tej chwili dzieje – powiedział. – Niezależnie od tego, bo tu mówimy o pacjentach nowych, widzimy potrzebę udrożnienia czy dania ulgi tej infrastrukturze, która na Śląsku jest bardzo intensywnie wykorzystana do leczenia pacjentów. W tym przypadku będziemy chcieli, oprócz transportu kołowego, zastosować również transport lotniczy – wyjaśnił.  –  W stan gotowości zostały postawione wszystkie południowe załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wsparcie deklaruje również wojsko – dodał.

Jak przekazał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, dzisiaj w naszym województwie odnotowano ponad 6 tysięcy nowych przypadków zakażenia. – To jest najwyższa liczba w odniesieniu do wszystkich fal, które miały miejsce w regionie. Niestety, liczba ta pokazuje dalej bardzo wysoką dynamikę wzrostu zachorowań – powiedział wojewoda. – Estymując te dane można prognozować, że niestety tak jak to ma miejsce do tej pory, liczba hospitalizacji w województwie śląskim będzie dynamicznie rosła – podkreślił.

– Tylko w ostatnich 2 dobach do szpitali z województwa śląskiego ponad 2/3 pacjentów, to byli pacjenci z rozpoznaniem COVID-19. To pokazuje że wzrost hospitalizacji w województwie śląskim jest na poziomie od 100 do 150 nowych miejsc w szpitalach każdej doby. Będzie musiał się spotkać w perspektywie kilkunastu dni ze "ścianą", ale żeby do tej ściany nie doprowadzić, to przy współpracy z Panem Ministrem chcemy, tę "ścianę" jak najdalej odpychać –  powiedział wojewoda Jarosław Wieczorek.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u