81. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Autor: MSWiA 2021-04-13 21:39:51

Minister Mariusz Kamiński we wtorek (13 kwietnia br.) uczcił pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej. Szef MSWiA złożył kwiaty przy obelisku „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” na dziedzińcu Komendy Głównej Policji i pod Tablicą Pamięci w siedzibie KGP. Ministrowi towarzyszył gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.

13 kwietnia jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 r. nazistowskie Niemcy opublikowały informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił święto poprzez aklamację 14 listopada 2007 r. Jego przesłaniem jest oddanie czci ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Decyzja o masowym rozstrzelaniu polskich obywateli została podjęta 5 marca 1940 roku. Rozkaz podpisał m.in. Józef Stalin. 3 kwietnia rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Na przełomie kwietnia i maja 1940 r. rozstrzelani zostali m.in. żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, urzędnicy.
  
Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. Przez wiele lat nie wolno było mówić o zamordowanych. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni.

W całym naszym kraju znajduje się wiele pomników i tablic poświęconych ofiarom radzieckiej zbrodni. Polacy nie zapomnieli o funkcjonariuszach i oficerach, którzy zostali bestialsko zamordowani. Wykonując wzorowo swoje obowiązki, budowali zaufanie obywateli do formacji, w których służyli. Za to należy Im złożyć hołd i oddać należny szacunek.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u