W hołdzie Wojciechowi Korfantemu

Autor: Śląski UW 2021-04-20 20:28:39

20 kwietnia 1873 roku urodził się Wojciech Korfanty – działacz narodowy i przywódca powstańczy, zaliczany do Ojców Polskiej Niepodległości i jedna z najbardziej zasłużonych dla naszego regionu postaci. Dzisiaj w Katowicach, w 148. rocznicę jego urodzin, hołd dyktatorowi III Powstania Śląskiego oddali wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicewojewoda Jan Chrząszcz. Wojewodowie złożyli wieńce na grobie oraz pod pomnikiem Wojciecha Korfantego.

W 148. rocznicę urodzin Wielkiego Syna Śląskiej Ziemi zaprezentowano na placu Sejmu Śląskiego wystawę plenerową pn. „Powstania śląskie 1919–1921”.

– To ci ludzie, z tych fotografii, walczyli o polski Śląsk. Składając dziś wieniec na grobie Wojciecha Korfantego, myślałem o tych wszystkich młodych powstańcach, chłopakach i dziewczynach, którzy zginęli za polski Śląsk. Cześć i chwała bohaterom – powiedział wicewojewoda Jan Chrząszcz. – Pamiętajmy o powstaniach, o powstańcach. Niech ta wiedza nie będzie tylko kultywowana na Śląsku, niech wszyscy Polacy wiedzą, z jakim ogromnym trudem młodzi i starsi walczyli o wolny Śląsk – dodał.

Wystawa składa się z 15 paneli prezentujących w układzie chronologicznym najważniejsze wydarzenia z lat 1918–1922, czyli okresu, w którym ważyły się losy regionu. Koniec I wojny światowej, pierwsze i drugie powstanie śląskie, plebiscyt górnośląski oraz poprzedzająca go kampania propagandowa, trzecie powstanie śląskie, a w końcu podział regionu i przejęcie przyznanej części Górnego Śląska przez administrację polską – to najważniejsze aspekty tej opowieści.

Ekspozycja przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach w ramach projektu wystaw elementarnych Instytutu Pamięci Narodowej i we współpracy z Wojewodą Śląskim. Wystawa będzie prezentowana w wielu miastach na terenie całego kraju, w tym w większości miast wojewódzkich.

– Nie ma wydarzenia bardziej doniosłego jak powstania śląskie, które pokazują, jak wiele dla ówczesnej i współczesnej Polski znaczy Górny Śląsk – zaznaczył dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder.

– Chciałbym serdecznie podziękować za tą inicjatywę, jaką jest ta wystawa, bo ona przybliża pamięć tego Wielkiego Syna Śląskiej Ziemi, (…) który swoją narracją doprowadził do tego, że ta część Górnego Śląska wróciła do Macierzy – powiedział wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun.

Inauguracja tego ogólnopolskiego projektu miała miejsce w Krakowie 20 marca 2021 r., dokładnie w setną rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku. Od 21 kwietnia do 5 lipca 2021 r. kolejnym miejscem prezentacji ekspozycji w Katowicach będzie Rynek. Dzisiejsze wydarzenie, w którym wzięli udział Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach oraz autorka wystawy Aleksandra Korol-Chudy zostało zorganizowane przez Oddział IPN w Katowicach oraz Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u