W hołdzie rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

Autor: Małopolski UW 2021-05-27 09:08:53

Dobrowolnie stał się więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz, skąd następnie uciekł. Był autorem pierwszej tajnej noty na temat ludobójstwa w Auschwitz. Po wojnie został skazany przez władze komunistyczne na śmierć. Miejsca jego pochówku nigdy nie ujawniono. Mijają 73 lata od zamordowania rotmistrza Witolda Pileckiego.

 25 maja 1948 roku władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który zapisał się w historii jako wielki Patriota i Bohater. Był jednym z najodważniejszych Polaków. Do Auschwitz trafił w czasie niezwykle trudnym, kiedy wycieńczeni więźniowie wykonywali zabójcze prace przy budowie obozu. Zorganizował tam ruch oporu. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się o skali niemieckich okrucieństw w Auschwitz. Chociaż w PRL-u robiono wszystko, by pamięć o Nim zaginęła, my pamiętamy – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który przy pomniku Witolda Pileckiego w krakowskim parku Jordana zapalił znicz w godzinę Jego śmierci.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu w Rosji. Wychowywał się w Wilnie. Od najmłodszych lat angażował się w działalność patriotyczną.

„Służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami 1920 r. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego” – czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

19 września 1940 r. – podając się za Tomasz Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza – dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do KL Auschwitz, skąd uciekł pod koniec kwietnia 1943 r. Służył w Armii Krajowej i brał udział w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu VII A w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. Na rozkaz gen. Władysława Andersa wrócił do Polski.

W 1947 roku trafił do aresztu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. 25 maja 1948 roku został zamordowany na podstawie wyroku komunistycznego sądu. „Pomimo tortur, do końca życia zachował bohaterską postawę” – podaje IPN.

„Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. Miejsce jego pochówku do dziś pozostaje nieznane” – czytamy.

W 2006 roku Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 r. awansowany do stopnia pułkownika.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u