Wojewoda wręczył medale zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu

Autor: Lubelski UW 2021-05-30 10:40:23

Wojewoda lubelski Lech Sprawka w imieniu szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ministra Jana Józefa Kasprzyka i wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego, wręczył Medale „Pro Patria” i Medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.

 Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy żyje pokolenie to, które doprowadziło do tego, że wreszcie Polska odzyskała suwerenność i pełną wolność. Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy zarówno te wartości, którymi kierowało się to pokolenia i wcześniejsze pokolenia – przetrwają. Wtedy, kiedy Europa i świat świętowały zakończenie II wojny światowej i zwycięstwo nad totalitaryzmem niemieckim byliśmy w sytuacji dualizmu. Z jednej strony radość z tego zwycięstwa, ale z drugiej strony świadomość tego, że to nie jest wolność, że drugi totalitaryzm, w wyniku którego doszło do II wojny światowej, niestety zdominował nasz kraj. Najsmutniejsze w tym jest to, że niestety znaleźli się Polacy, którzy wtopili się w idee tego drugiego totalitaryzmu sprawiając, że nasz kraj i inne kraje środkowo-wschodniej Europy nie mogły harmonijnie się rozwijać tak, jak kraje Europy Zachodniej, a także że po oddziaływaniu totalitaryzmu sowieckiego dystans w poziomie życia, swobód obywatelskich, wolności, mocno oddalił nasze kraje od Europy Zachodniej. Sukces 1989 roku, u podstaw którego leżały postawy, system wartości wielu Polaków, zasługuje na uznanie – podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.
 
Podczas spotkania, które odbyło się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie, medalami „Pro Patria” uhonorowani zostali członkowie Lubelskiego Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym w dowód uznania szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Celem działania Stowarzyszenia jest m.in. organizowanie i promowanie aktywnego uczestnictwa osób, które zostały dotknięte w stanie wojennym represjami, w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym, domaganie się uznania, że stan wojenny został w PRL wprowadzony z naruszeniem ustawy zasadniczej, domaganie się rehabilitacji osób dotkniętych represjami, popieranie indywidualnych roszczeń członków oddziału o naprawienie krzywd jakich doznały w stanie wojennym w znaczeniu moralnym i wymiarze materialnym, udzielanie pomocy prawnej. Przyznane Medale są wyrazem wdzięczności państwa za postawę w trudnym czasie walki o wolną demokratyczną Polskę.
 
Medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” wyróżniony został Bartłomiej Szyprowski - absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, doktor nauk humanistycznych, autor publikacji "Sąd Kapturowy przy Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej w Warszawie (sierpień 1940 r. – listopad 1941 r.). Podziemie w walce ze zdrajcami Rzeczypospolitej" oraz wielu publikacji prawniczych i historycznych. Medal przyznano w dowód uznania działalności na rzecz upamiętniania i opieki nad miejscami pamięci narodowej.
 
Dzisiejsze odznaczenia niech będą chociaż częściową namiastką wdzięczności współczesnych Polaków dla Waszego dzieła, Waszej odwagi, determinacji. Niech będzie to również pewien wyraz wdzięczności dla Waszych najbliższych, tych, którzy ponosili straty związane z Waszą aktywnością. Życzę, żeby kolejne działania, te, które są na poziomie krajowym, ale również regionalnym przynosiły Wam chociaż częściową satysfakcję, że to, co robiliście, jest doceniane. Zwracam się z prośbą, byście w dalszym ciągu upowszechniali wiedzę o tamtym czasie, o tym, dlaczego trzeba było aż takiej determinacji, takich działań, ponieważ one stwarzają szanse na to, że te niedobre ideologie jeśli nie cały świat ominą, to przynajmniej nasz kraj. Życzę wszystkiego najlepszego w życiu osobistym i w Waszych wspólnotach, byście doświadczali jak najwięcej radości – dodał Lech Sprawka.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u