Grupa Azoty Puławy otworzyła wytwórnię nawozów granulowanych

Autor: Lubelski UW 2021-06-14 07:28:23

Jedna z największych inwestycji nawozowych ostatnich lat w kraju, gwarantująca nie tylko produkt najwyższej jakości, ale także generująca nowe miejsca pracy w puławskich zakładach, została zakończona.

W Grupie Azoty Puławy uruchomiono wytwórnię nawozów granulowanych, w skład której wchodzą – oprócz linii produkcyjnych - najnowocześniejsza w Polsce pakownia oraz hale sezonowania. Dziś z udziałem wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina i wojewody lubelskiego Lecha Sprawki uroczyście otwarto instalację.
 
Linia produkcyjna saletry amonowej granulowanej (AN 32% N) może wytwarzać 1200 t na dobę, a linia saletrzaku (CAN 27% N) - 1400 t na dobę. Granulowana saletra amonowa i saletrzak są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie ze strony rolnictwa wielkoobszarowego. Budowa nowego kompleksu nawozowego umożliwiającego wytwarzanie, pakowanie i wysyłkę nowych produktów na bazie saletry amonowej została rozpoczęta w 2016 roku. Jej koszt to 430 mln zł.
 
Ten zakład jest perłą w koronie nie tylko Grupy Azoty i przemysłu chemicznego, ale i Lubelszczyzny. To jest nasza duma i cieszymy się, że zakład będąc już zakładem nowoczesnym, dostaje dzisiaj kolejny komponent. Ta linia nawozów granulowanych powstała szybko, sprawnie, dzięki dobremu zarządzaniu zakładem. W obszarze przemysłu chemicznego bardzo dobrze inwestujemy. Te inwestycje są ważne dla całej Polski. Są one kołem zamachowym gospodarki. Są ta częścią, która generuje wzrost gospodarczy. On jest dziś niezwykle potrzebny, żeby móc skutecznie podnosić poziom życia Polaków. Polska była i jest liderem wzrostu gospodarczego w Europie. Jestem dumny, że mogę dziś być uczestnikiem tego wielkiego wydarzenia dla Grupy Azoty, Zakładów Azotowych w Puławach i Lubelszczyzny – mówił wicepremier Jacek Sasin.
 
Wszystkie produkty pochodzące z nowej wytwórni, tj. Pulan Macro, Pulmix i Saletrzak27N uzyskały już niezbędne certyfikaty, w tym w zakresie odporności na detonację. Oznacza to, że mogą być wprowadzane do obrotu na warunkach określonych w kartach charakterystyki – można je transportować i sprzedawać, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Zainteresowanie jest duże - pierwsze zamówienia trafią do klientów Grupy Azoty już w tym miesiącu.
 
- Linia granulacji mechanicznej to dowód na to, że Grupa Azoty jako cały organizm podąża z ideą europejskiego Zielonego Ładu w kierunku takich produktów, które spełniają najwyższe wymogi stawiane przez współczesne społeczeństwo w XXI w. Ten nawóz umożliwia lepsze, efektywniejsze nawożenie, lepsze zbieranie plonów – mówił prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc.
 
Prezes podkreśla, że wsparcie rolników w ich codziennej pracy jest jednym z najważniejszych celów Grupy Azoty. - Dlatego nieustannie dbamy o rozwój naszych produktów: opracowanie formuł produktów ograniczających emisyjność nawozów azotowych z jednej strony, a z drugiej poprawiających efektywność nawożenia. Uruchomiona dziś wytwórnia nawozów granulowanych to kolejny krok w kierunku dostarczania rolnikom najlepszych jakościowo produktów, odpowiadających na ich potrzeby.
 
Zakład nawozów granulowanych to wkład naszej spółki i całej Grupy Azoty w rozwój nowoczesnego rolnictwa. Z dumą patrzę dziś na nowoczesne obiekty wytwórni, która powstała w Grupie Azoty Puławy. Jest to największy i najnowocześniejszy kompleks azotowy w Europie. Produkcja spełnia zarówno wysokie standardy bezpieczeństwa i wymogów środowiskowych, jak również transportu wytworzonych produktów – zaznacza prezes zarządu Grupy Azoty Puławy Tomasz Hryniewicz.
 
Poza instalacjami produkcyjnymi inwestycja obejmowała także budowę infrastruktury oraz obiektów logistycznych - przeznaczonych do rozładunku i przeróbki surowca, a także magazynu gotowych produktów i pakowni, w której zamontowano jedyne tego typu w Polsce w pełni automatyczne urządzenia do pakowania nawozów w kontenery elastyczne.
 
* * *
 
Grupa Azoty to lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak m.in. melamina, kaprolaktam. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największym projektem są Polimery Police, realizowane przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju.
 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u