Obchody 45. rocznicy Wydarzeń Czerwca ’76 w Ursusie

Autor: Mazowiecki UM 2021-06-22 08:46:42

W uroczystych obchodach 45. rocznicy Wydarzeń Czerwca’76 w Ursusie w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego udział wziął Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

W Warszawie w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego w uroczystościach upamiętniających 45. rocznicę wydarzeń Czerwca ’76 uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz. Wicewojewoda odczytał list od Premiera RP i złożył wieniec przed Pomnikiem Robotników Czerwca 1976 r. W wydarzeniu udział wzięli m. in. Andrzej Kropiwnicki, Przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” oraz Andrzej Kierzkowski, Przewodniczący Organizacji Terenowej Nr 1 Ursus NSZZ „Solidarność”.

Czterdzieści pięć lat temu przyszedł moment, kiedy robotnicy Zakładów Mechanicznych „Ursus” rzucili wyzwanie komunistycznej władzy. Podnieśli bunt przeciwko upokarzającym warunkom pracy, wszechobecnemu kłamstwu i deptaniu ich godności. To tutaj, ale także w Radomiu, Płocku i wielu innych miastach, w Czerwcu 1976 roku, rodziła się suwerenna Polska. Strajki w zakładach całego kraju doprowadziły do odwołania decyzji władz – po raz pierwszy wycofano się z drastycznych podwyżek. Robotnicy zapłacili jednak za to wysoką cenę – aresztowań, represji, „ścieżek zdrowia”, zwolnień z pracy i procesów. W geście solidarności z rodzinami protestujących rodziła się zorganizowana opozycja - napisał w liście Premier RP.

25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście przeciw planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło 20-25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat. W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin. Wsparcia udzielali im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników.

Strajki i demonstracje objęły łącznie ok. 80 tys. osób w 90 zakładach pracy na terenie 24 województw. Na Mazowszu, oprócz Radomia, demonstrowano także w Płocku i Ursusie. Ostatecznie ówczesny rząd wycofał się z planu podwyżek cen żywności.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u