Wicewojewoda wręczył akt nadania obywatelstwa polskiego

Autor: Mazowiecki UM 2021-06-29 22:32:07

Pan Leandro Rossi Pereira, zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, nabył obywatelstwo polskie. Dokument wręczył Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz. Uroczystość odbyła się 28 czerwca br. w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.

Leandro Rossi Pereira pochodzi z Brazylii. Od 2012 roku jest piłkarzem klubu piłkarskiego RKS Radomiak Radom, gdzie gra na pozycji napastnika. Dwukrotnie zdobył tytuł najlepszego zawodnika sezonu w plebiscycie Stowarzyszenia Polskich Piłkarzy.

Obywatelstwo polskie nadaje Prezydent RP na wniosek Cudzoziemca w drodze postanowienia. Wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego składa się za pośrednictwem Wojewody właściwego dla miejsca zamieszkania w Polsce lub konsula, osobiście lub korespondencyjnie z podpisem urzędowo poświadczonym. Cudzoziemiec nabywa obywatelstwo polskie w dniu wydania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia o nadaniu obywatelstwa polskiego. W przypadku ubiegania się o nadanie obywatelstwa polskiego, nie ma obowiązku dołączania dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego. Prezydent RP nie jest ograniczony w swoich konstytucyjnych kompetencjach żadnymi warunkami i może nadać obywatelstwo polskie każdemu Cudzoziemcowi bez względu na to np. jak długo przebywa w Polsce, jaki jest poziom znajomości języka polskiego itd. Osoba ubiegająca się o nadanie obywatelstwa jest zobowiązana do uzasadnienia swojego wniosku i musi przedstawić istotną przyczynę, dla której obywatelstwo polskie powinno zostać jej nadane.

Obywatelstwo polskie nabywa się również:

  1. Z mocy prawa - na zasadzie prawa krwi ius sanguinis

W tym przypadku dziecko nabywa obywatelstwo polskie, gdy obywatelem polskim jest przynajmniej jedno z rodziców. Obywatelstwo polskie może być potwierdzone decyzją Wojewody właściwego dla miejsca zamieszkania w Polsce lub ostatnie miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osoby, której postępowanie dotyczy, a w przypadku braku tej podstawy - Wojewoda Mazowiecki.

  1. Przez uznanie za obywatela polskiego

Wniosek o uznanie za obywatela polskiego składa się do Wojewody właściwego dla miejsca zamieszkania w Polsce. W przypadku ubiegania się o uznanie za obywatela polskiego, konieczne jest dołączenie urzędowego poświadczenia znajomości języka polskiego (świadectwa ukończenia szkoły w Rzeczypospolitej Polskiej lub świadectwa ukończenia szkoły za granicą z wykładowym językiem polskim lub certyfikatu wydanego przez państwową komisję).

  1. Przez przywrócenie obywatelstwa polskiego

Obywatelstwo polskie przywraca minister właściwy do spraw wewnętrznych
w drodze decyzji. Wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego składa się do ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Cudzoziemiec zamieszkujący poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej składa wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego za pośrednictwem konsula właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania. Nabycie obywatelstwa polskiego następuje w dniu, w którym decyzja
o przywróceniu obywatelstwa polskiego stała się ostateczna. W przypadku, gdy na podstawie dokumentów dołączonych do wniosku o przywrócenie obywatelstwa polskiego minister lub konsul poweźmie wątpliwość, czy Cudzoziemiec nie posiada obywatelstwa polskiego, przekazuje wniosek do Wojewody w celu przeprowadzenia postępowania w sprawie potwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.

  1. W drodze repatriacji (uznania za repatrianta lub w dniu przekroczenia granicy Polski na podstawie wizy D-19 udzielonej przez konsula RP).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u