Wojsko Polskie wraca do Białej Podlaskiej

Autor: Lubelski UW 2021-07-11 10:52:59

W ramach rozbudowy 18. Dywizji Zmechanizowanej „Żelaznej Dywizji”, w Białej Podlaskiej będzie funkcjonował garnizon wojskowy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Wicepremier minister aktywów państwowych Jacek Sasin i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wizytowali nowy batalion wojsk lądowych. W spotkaniu z żołnierzami uczestniczył także wojewoda lubelski Lech Sprawka.

 Już nigdy polskiego wojska na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej nie zabraknie, To jest kwestia polskiej racji stanu, naszego bezpieczeństwa. To jest również kwestia powodzenia tego regionu. Do Białej Podlaskiej wraca polskie wojsko, a wraz z nim poczucie bezpieczeństwa mieszkańców tego regionu – zaznaczył wicepremier Jacek Sasin.
 
Podczas uroczystości pierwszego podniesienie flagi państwowej i symbolicznej inauguracji obecności Wojska Polskiego w Białej Podlaskiej minister obrony narodowej podkreślał: - Stało się. Wojsko Polskie wróciło do Białej Podlaskiej – to jest fakt. To nie przypadek, że właśnie na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, we wschodniej Polsce, powstają garnizony wojskowe. Jest to konsekwencja rządów Prawa i Sprawiedliwości i tej dobrej zmiany, jaka rozpoczęła się w 2015 roku.
 
Jeszcze dziś w kontenerach, ale już niebawem będą służyli w budynkach w koszarach, które będą miały charakter stały. Żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, cztery bataliony oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a więc 2,5 tysiąca żołnierzy wojsk operacyjnych i jeszcze do tysiąca żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. To będzie duży garnizon. To jest potrzeba, to jest sprawa bezpieczeństwa, o którą rząd dba. Również Zwierzchnik Sił Zbrojnych – Prezydent RP Andrzej Duda zawsze podkreśla, że bezpieczeństwo jest naszym priorytetem. Jesteśmy konsekwentni w realizacji naszych zamierzeń, nie rzucamy słów na wiatr – zaznaczył minister Błaszczak.
 
W kompleksie w Białej Podlaskiej zlokalizowane będą cztery bataliony oraz jedna kompania „Żelaznej Dywizji”. Wojsko Polskie odzyskało teren po lotnisku wojskowym, tworząc 606-hektarowy kompleks wojskowy. Trwają prace nad dołączeniem kolejnych 1400 hektarów terenów leśnych graniczących z kompleksem. Docelowo będzie to jeden z największych garnizonów we wschodniej Polsce, w którym służyć będzie ok. 2500 żołnierzy. Na tym terenie powstanie również Dywizyjny Ośrodek Szkolenia, który będzie bazą szkoleniową dla żołnierzy „Żelaznej Dywizji” (pomiędzy poligonami w Orzyszu i Nowej Dębie).
 
W bazie wojskowej funkcjonuje miasteczko kontenerowe, zbudowane na wzór funkcjonujących na misjach zagranicznych. Miasteczko może pomieścić do 900 żołnierzy. W tym roku ruszą prace dotyczące budowy infrastruktury stałej dla stacjonujących tu pododdziałów. Powstaną m.in. budynki koszarowe i sztabowe oraz stacja paliw, garaże, hale remontowe, ośrodek symulatorów i bocznica kolejowa. Obecnie żołnierze, którzy szkolą się w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, przenoszą się do nowego kompleksu, by tam kontynuować szkolenie. Aktualnie trwa ukompletowanie 1 batalionu zmechanizowanego.
 
Minister Mariusz Błaszczak i wicepremier Jacek Sasin złożyli kwiaty przed pomnikiem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej w Białej Podlaskiej, a następnie szef MON - przed pomnikiem gen. dyw. Franciszka Krajowskiego, pierwszego dowódcy 18. Dywizji Piechoty, której tradycje dziedziczy „Żelazna Dywizja” oraz spotkał się także z mieszkańcami Terespola, uczestniczącymi w pikniku „Zostań żołnierzem”.
 
15 sierpnia odbędą się pikniki pod hasłem „Zostań Żołnierzem”, ale naszą kampanię zaczynamy już teraz. Dzisiaj też symbolicznie zainaugurowaliśmy powrót wojska do Białej Podlaskiej. Celem rządu jest to, żeby Polska była bezpieczna, a wzmacnianie Wojska Polskiego, wzmacnianie wschodniej flanki to właśnie stanowi o bezpieczeństwie naszej ojczyzny – mówił szef MON.
 
Minister Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że zawód żołnierz to naprawdę dobry wybór. To nie tylko zaszczyt żeby służyć Polsce, ale również godne uposażenie i ciekawy zawód. Przypomniał, że polski rząd przeznacza ponad 2% PKB na obronność, dzięki czemu możliwe są zakupy nowoczesnego sprzętu dla wojska, ale także tworzenie właściwych warunków pracy i gwarantowanie wynagrodzeń dla żołnierzy na odpowiednim poziomie. Ale naszym celem jest nie tylko dbanie o rozwój wojska, ale także dbanie o rozwój społeczny – podkreślił.
 
***
 
W czerwcu 2021 r. dowództwo 18. Dywizji podczas największego i najważniejszego ćwiczenia tego roku DRAGON-21 zostało poddane certyfikacji, czyli sprawdzeniu zdolności do planowania i organizowania walki. Był to najważniejszy test najmłodszej, czwartej, dywizji Wojska Polskiego. Certyfikacja zakończyła się pomyślnie. Dywizja jest jednym z kluczowych elementów odbudowy i realnego wzmocnienia potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. Jej formowanie rozpoczęło się decyzją szefa MON M. Błaszczaka w 2018 roku. W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą: 1 Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 19 Brygada Zmechanizowana z Lublina, a także 18 Pułk Logistyczny z Łomży i 18 Batalion Dowodzenia z Sielec. W trakcie formowania są 18 Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa oraz 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie. Sformowany zostanie także 18 Batalion Rozpoznawczy w Przasnyszu.
 
Informacje za: Ministerstwo Obrony Narodowej
 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u