Front burzowy na Mazowszu

Autor: Mazowiecki UM 2021-07-18 09:36:01

W wyniku niekorzystnego zjawiska atmosferycznego, na terenach, w których rozpoznano zniszczenia, służby Wojewody zbierają informacje, w zakresie pomocy dla osób poszkodowanych. W regionie płockim pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego udali się w miejsca dotknięte najpoważniejszymi skutkami nawałnicy. Wojewoda Mazowiecki deklaruje pełne wsparcie w niesieniu skutecznej i niezbędnej pomocy osobom poszkodowanym, w wyniku zjawisk atmosferycznych na terenie Mazowsza. 

Osobom poszkodowanym udzielone zostaną świadczenia niezbędne do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Zasiłki w wysokości do 6 tys. zł mają być wypłacone niezwłocznie. Mieszkańcy, których domy zostały zniszczone mogą przeznaczyć pomoc pieniężną na najpilniejsze potrzeby. W środę 14 lipca br. w godzinach wieczornych i nocnych przez Polskę przeszedł front burzowy, któremu towarzyszyły intensywne opady deszczu i silnie wiejący wiatr. Na obszarze województwa mazowieckiego odnotowano blisko 800 zdarzeń.

 

Najwięcej interwencji związanych z silnym wiatrem oraz podtopieniami odnotowano na terenie gmin: Czerwińsk nad Wisłą, Naruszewo i Baboszewo w powiecie płońskim, w gminie
i mieście Raciąż oraz gminie i m. Płońsk
. W mieście Osmolin doszło do częściowego zawalenia budynku mieszkalnego. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku podtopione zostało laboratorium, oddział radiologiczny i zakaźny. Wodociągi Płockie na ujęciu i studniach głębinowych podłączyły agregaty prądotwórcze, do czasu usunięcia awarii energetycznej.

Do godziny 6:00 w czwartek 15 lipca br. mazowieccy strażacy interweniowali 798 razy, m.in. usuwali przewrócone drzewa i połamane gałęzie z dróg i chodników oraz wypompowywali wodę z zalanych budynków. W siedmiu powiatach tj. gostynińskim (41), płockim (34), płońskim (12), sierpeckim, sochaczewskim, mławskim, ciechanowskim silny
i porywisty wiatr uszkodził dachy ponad 100 budynków. Podczas interwencji odnotowano cztery osoby ranne. Na terenie powiatu płockiego na obwodnicy Gąbina drzewo spadło na samochód raniąc trzy osoby, w płocku na ul. Lachmana drzewo przewróciło się na jedną osobę.

Strażacy z terenu woj. mazowieckiego utrzymywali stały kontakt z 13 obozami pod namiotami na terenach leśnych, na których przebywa około 750 osób. Do wyznaczonych budynków, przeniesionych zostało prewencyjnie 6 obozów (3 w powiecie gostynińskim, 1 w pow. kozienickim, 1 w mińskim oraz 1 w wyszkowskim).

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w kontakcie z Powiatowymi Centrami Zarządzania Kryzysowego i pozostaje do całodobowej dyspozycji Jednostek Samorządu Terytorialnego. Wojewoda Mazowiecki zaapelował o bieżące przekazywanie informacji o stratach. Uruchomione zostały procedury powoływania komisji do spraw oszacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej oraz zgłaszania strat w infrastrukturze komunalnej.

W całym kraju od północy do godz. 8:00, 15 lipca odnotowano 2 915 zdarzeń (najwięcej
w województwach: łódzkim – 1 034, mazowieckim – 785, kujawsko-pomorskim – 394, małopolskim – 241, śląskim – 109, dolnośląskim – 107).  Według stanu na godz. 6:30,
15 lipca na terenie kraju dostaw prądu pozbawionych było 215 892 odbiorców 
(województwa: łódzkie – 136 377, kujawsko-pomorskie – 35 100, śląskie – 12 588, małopolskie – 12 202, wielkopolskie – 9 000, świętokrzyskie – 3 340, opolskie – 2 903, pomorskie – 2 649, warmińsko-mazurskie – 1 160, dolnośląskie – 573).

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne komunikaty o potencjalnych zagrożeniach atmosferycznych. Burze z gradem prognozowane są dziś na niemal całym obszarze Polski.

Pomoc dla osób poszkodowanych

Zasiłek do 6 tysięcy zł. Wypłata następuje na podstawie wywiadu środowiskowego, którego dokonuje właściwy terytorialnie ośrodek pomocy społecznej.

Pomoc na remont budynku/lokalu mieszkalnego

Kwota zasiłku wynosi do 20 tysięcy złotych (w szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota zasiłku może być wyższa niż 20 tysięcy złotych, ale nie wyższa niż 100 tysięcy złotych).

Pomoc na odbudowę budynku/lokalu mieszkalnego

Kwota zasiłku nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych.

Niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki oraz oszacowanie szkody przez osobę posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości.

Inne możliwe formy pomocy wynikające z ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej:

  • Udzielenie niezbędnego schronienia, posiłku, ubrania.
  • Praca socjalna.
  • Poradnictwo specjalistyczne.
  • Pomoc w formie pobytu w ośrodku wsparcia.

Wszelkie szczegółowe informacje można uzyskać w ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u