Niezłomny kapitan Wojciech Stypuła powrócił na rodzinną ziemię...

Autor: Małopolski UW 2021-07-27 09:22:19

W Wadowicach odbyła się ceremonia pogrzebowa kpt. Wojciecha Stypuły „Bartka”, oficera AK, który zginął w 1944 r., zastrzelony przez Sowietów na Litwie. Po blisko 80 latach Niezłomny powrócił na rodzinną ziemię, gdzie został pochowany z należnymi honorami i zgodnie z wojskowym ceremoniałem.

Ceremonia odbyła się na cmentarzu komunalnym w Wadowicach, gdzie powstał Panteon Żołnierzy Wyklętych. Szczątki kpt. Stypuły spoczęły w grobie, a zebrani złożyli wieńce i zapalili znicze. Jeden z wieńców przekazał premier Mateusz Morawiecki, który – w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity – złożyła dyrektor Biura Wojewody Monika Kolasa.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent RP Andrzej Duda. Odczytał go minister Wojciech Kolarski, który przekazał na ręce Wojciecha Banasia, siostrzeńca „Bartka”, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

W czasie wojny Wojciech Stypuła służył w AK w stopniu porucznika. Pośmiertnie został przez szefa MON awansowany na kapitana. Akt awansu przekazał szef gabinetu politycznego ministra obrony Łukasz Kudlicki. Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał odczytał natomiast list Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
•    pt. Wojciech Stypuła „Bartek” (1904-1944)
Kpt. Stypuła walczył we wrześniu 1939 r. Jesienią 1939 r. podjął służbę w konspiracji, najpierw w ramach Tajnej Armii Polskiej, potem w Armii Krajowej. Od lipca 1943 r. na Nowogródczyźnie był oficerem Biura Informacji i Propagandy oraz oficerem do zadań specjalnych w sztabie Zgrupowania Nadniemeńskiego AK (w IV batalionie 77. pułku piechoty AK ppor. Czesława Zajączkowskiego „Ragnara”). Uczestniczył w wielu akcjach i potyczkach zbrojnych.

W lipcu 1944 r. walczył z Niemcami w operacji „Ostra Brama” mającej na celu wyzwolenie Wilna. Po otoczeniu żołnierzy AK przez wojska sowieckie został zastrzelony 22 lipca 1944 r. przez NKWD na Długiej Wyspie w Puszczy Rudnickiej. Szczątki Wojciecha Stypuły zostały odnalezione we wrześniu 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej.

Więcej: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/121354,Kpt-Wojciech-Stypula-spoczal-w-Panteonie-Zolnierzy-Wykletych-w-Wadowicach.html

Źródło informacji historycznych: Oddział IPN w Krakowie
Zdjęcia: Agnieszka Masłowska/IPN

© 2018 Super-Polska.pl stat4u