77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – remonty grobów powstańczych

Autor: Mazowiecki UM 2021-07-31 11:36:47

W związku ze zbliżająca się 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego zakończyły się prace remontowe grobów powstańczych, sfinansowane ze środków Wojewody Mazowieckiego. Odnowione zostały m.in.: grób Jana i Andrzeja Tchorzewskich, kwatery wojenne żołnierzy 2. i 3. Dywizji Piechoty I Armii Wojska Polskiego, kwatery powstańcze Batalionu „Zośka”, „Parasol”, „Wigry”.

 

23 lipca 2021 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się uroczystość odsłonięcia odremontowanego grobu Jana i Andrzeja Tchorzewskich. Obaj zginęli na początku sierpnia 1944 roku w 6 i 7 dniu Powstania Warszawskiego.

Kapral podchorąży Andrzej Tchorzewski ps. Tar – żołnierz pułku AK „Baszta". Poległ 6.VIII.1944 r. w walce w rejonie ul. Dworkowej, mając zaledwie 23 lata. Ppor.

Jan Antoni Tchorzewski, ojciec Andrzeja – żołnierz 2 Pułku Ułanów WP, rozstrzelany na ul. Dworkowej, 7.VIII.1944 r.

Remont grobu wykonany został z inicjatywy Fundacji im. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. ,,Gryf" i w całości sfinansowany ze środków Wojewody Mazowieckiego.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia grobu Jana i Andrzeja Tchorzewskich odbyła się w obecności asysty wojskowej. Poświęcenia grobu dokonał kapelan Prezydenta RP ks. Zbigniew Kras. Wojewodę Mazowieckiego reprezentował Pełnomocnik do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dr Piotr Oleńczak.

Zakończone zostały także prace remontowe na kwaterze wojennej żołnierzy Batalionu Zośka. Wymienione zostały wszystkie brzozowe krzyże na grobach żołnierskich. 

Odnowione zostały także kwatery wojenne żołnierzy 2. i 3. Dywizji Piechoty I Armii Wojska Polskiego, którzy polegli w walce z Niemcami we wrześniu 1944 r., w walkach na Przyczółku Czerniakowskim i na Żoliborzu.

W bieżącym roku wykonano prace remontowe na następujących kwaterach powstańczych: D2 „Gurt”, C8, C10, D10 – Powstańcy Warszawscy; A20 – Barykada Powstańcza na kwaterze Batalionu „Zośka”; A22 „Wigry”, A24 „Parasol”, A24 „Miotła”, A26 „Baszta”, A28 „Garłuch” i „Kuba”, A28 „Żywiciel”; B28 Strażacki Ruch Oporu „Skała” – Powstańcy Warszawscy; 
Prace zostały sfinansowane z rezerwy celowej Prezesa Rady Ministrów. Zgodę na prace remontowe wydał Wojewoda Mazowiecki, jako ustawowy opiekun wszystkich grobów i cmentarzy wojennych na terenie województwa. Prace były koordynowane przez Biuro Wojewody, które zatwierdzało zakresy robót, treści inskrypcji, zmiany i aktualizacje danych osobowych na tablicach epitafijnych. Prace były też na bieżąco kontrolowane na miejscu.

Koordynacją prac na poszczególnych kwaterach zajmowały się również stowarzyszenia i fundacje, tj. Fundacja Nie Zapomnij O Nas Powstańcach Warszawskich, Stowarzyszenie Odra – Niemen, Polski Czerwony Krzyż, Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u