S6 Leśnice - Bożepole Wielkie. Rozpoczęcie prac

Autor: Pomorski UW 2021-08-02 18:37:27

Umowy na projekt i budowę oraz nadzór inwestorski, dla najdłuższego w Pomorskiem odcinka trasy S6 Leśnice - Bożepole Wielkie, podpisane. Dzięki nowej drodze skróci się czas dojazdu do Trójmiasta, a mieszkańcy Lęborka zyskają południową obwodnicę miasta.

Pierwsza umowa:
•    przygotowanie projektu
•    budowa 22-kilometrowego odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku wraz z pasem awaryjnego postoju
•    budowa węzłów Lębork Południe, Lębork Wschód, Łęczyce oraz rozbudowa węzła Bożepole Wielkie.
•    718,6 mln zł  - koszt prac budowlanych i montażowych
•    38 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych) - czas realizacji  
Przejazd tym odcinkiem S6 skróci się o połowę, poprawi się także bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wykonawcą jest Budimex.

Druga umowa:
•    pełnienie nadzoru inwestorskiego - firma Lafrentz Polska
•     koszt  - 11,6 mln zł

Nadzór wspomaga inwestora w sprawnym prowadzeniu inwestycji. Jego rola polega na kontrolowaniu procesu projektowania, a następnie budowy. Po rozpoczęciu prac budowlanych, reprezentując inwestora na budowie, nadzór sprawdza i odbiera roboty budowlane, kontroluje zgodność realizacji budowy na podstawie przygotowanej dokumentacji, kontroluje rozliczenia budowy.

Dodatkowe pieniądze z budżetu państwa
Postępowanie przetargowe obejmowało odcinek drogi ekspresowej S6, realizowany po decyzji rządu o przeznaczeniu dodatkowych środków z budżetu państwa na budowę tej trasy.

W realizacji i przetargu
W województwie pomorskim w budowie są już trzy odcinki S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości ok. 41 km. W tym roku podpisane zostały umowy na kolejnych pięć fragmentów trasy: dwie na Obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej (dwa zadania), na budowę II jezdni istniejącej obwodnicy Słupska, odcinek Skórowo - Leśnice oraz Bobrowniki - Skórowo. Razem na sześciu odcinkach w fazie projektowania jest 94,8 km nowych dróg ekspresowych (wraz z obwodnicą Żukowa klasy GP powstającą w ramach OMT). Na etapie przetargu jest odcinek S6 od końca obwodnicy Słupska do Bobrowników.

W województwie zachodnio-pomorskim podpisane zostały umowy na prace budowlane przy dokończeniu obwodnicy Koszalina i Sianowa (pomiędzy węzłami Koszalin Wschód a Sianowem) w ciągu trasy S6. Wcześniej natrafiono tam na niekorzystne warunki gruntowe, co wymusiło wprowadzenie zmian projektowych.

W III kw. 2021 r. rozpoczną się przetargi na budowę odcinków od Koszalina do obwodnicy Słupska, dla których przygotowano już  projekty budowlane.

Całość trasy S6 w województwach pomorskim i zachodniopomorskim będzie oddana do ruchu w 2025 r.

źródło - Ministerstwo Infrastruktury

© 2018 Super-Polska.pl stat4u