Wyszyńskiego myśli o sztuce

Autor: mat. prasowe KUL 2021-08-19 09:11:38

Zwiedzasz Lublin, jesteś w nim przejazdem, a może jesteś mieszkańcem tego miasta? Odwiedź koniecznie Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie prezentowana jest wystawa „...sztuka jest mocą trwałą! Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego o kulturze". Serdecznie zapraszamy!

Ta wystawa koncentruje się na różnych przemyśleniach kard. Wyszyńskiego na temat kultury i sztuki, na tym jak ważną rolę odgrywały one w kształtowaniu polskiego narodu. Zawiera szereg cytatów wyjętych z różnych homilii i przemówień Prymasa, ale także opatrzona została w dzieła sztuki, głównie gotyckiej i nowożytnej, które urozmaicają jej scenografię. Są to eksponaty, które są na uczelni od 1956 roku i najprawdopodobniej kardynał mógł je tu na KUL-u oglądać – wyjaśnia dr Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL.

Na wystawie prezentowane są wielkoformatowe fotografie Prymasa Tysiąclecia połączone z wybranymi wypowiedziami o sztuce i kulturze. Mimo że kardynał często podkreślał, że nie jest znawcą sztuki, to w swoich pismach i homiliach niejednokrotnie nawiązywał do dzieł wielkich mistrzów, wykazując niespotykaną wrażliwość i znajomość tematu. Podkreślał także doniosłą rolę znajomości kultury ojczystej w kształtowaniu się tożsamości narodu, zwłaszcza młodego pokolenia.

Nie do przecenienia są również zasługi kardynała w budowaniu i powojennym odbudowywaniu kościołów, nauczaniu o kulturze, wspieraniu badań naukowych, w tym opracowywaniu Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce. Kardynał Wyszyński był niezwykle zaangażowany w rekonstrukcję katedry św. Jana w Warszawie, jak i mniejszych świątyń zniszczonych po II wojnie światowej. Zgłębiał wiedzę nie tylko z zakresu historii sztuki, ale i technicznych aspektów odbudowy. Jemu także zawdzięczamy regotyzację katedry gnieźnieńskiej (przywrócenie wyglądu katedry z okresu 2 poł. XIV w.).

Uzupełnienie ekspozycji stanowią cenne zabytki pochodzące ze zbiorów Muzeum KUL oraz pamiątki związane z kardynałem Wyszyńskim, np. artystycznie oprawiony mszał ofiarowany przez niego z okazji 40-lecia KUL, czy monstrancja, której używał podczas sprawowania funkcji Wielkiego Kanclerza KUL w latach 1946-48, specjalnie wypożyczona na tą okazję z kościoła akademickiego.

Wystawa czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-16.00, do 1 października 2021. Ekspozycja jest dwujęzyczna - teksty i podpisy są także w języku angielskim.

http://muzeum.kul.pl/sztuka-jest-moca-trwala-mysli-kardynala-stefana-wyszynskiego-o-kulturze/#more-3135

 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u