Olsztyn ma szachowego mistrza!

Autor: UM Olsztyn 2021-09-04 10:23:17

Sukces młodego olsztyńskiego szachisty. Aleksander Kopacki z UKS Kopernik został Mistrzem Polski w Szachach Szybkich 2021 w grupie chłopców do lat 8.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych odbyły się w Rzeszowie. Wydarzenie przyciągnęło ponad 900 młodych zawodniczek i zawodników z całej Polski.

Pośród wszystkich uczestników znalazło się 34 mieszkańców Warmii i Mazur. Czworo szachistów to podopieczni  olsztyńskiej Fundacji Szalony Krasnolud: rodzeństwo Ania i Szymon Kawa z Olsztyna oraz siostry Sophie i Maja Woytitzki z Tejstym.

Poza olsztyńskim mistrzem Polski Aleksandrem Kopackim z UKS Kopernik, medale z zawodów przywieźli także inni reprezentanci regionu. Siedemnastoletnia Lidia Czarnecka (zawodniczka UKS Skoczek Elbląg) wywalczyła w obu turniejach szachów szybkich i szachów błyskawicznych tytuły Wicemistrzyni Polski w kategorii dziewcząt do lat 18. Natomiast w kategorii chłopców do lat 12 brązowy medal w tych zawodach wywalczył Adam Zielonka (reprezentant MLKS Ostródzianka Ostróda).

Ania Kawa, grająca w grupie dziewcząt do lat 14, zajęła 7. miejsce w turnieju szachów szybkich (na 61 zawodniczek) i 13. miejsce w turnieju szachów błyskawicznych (na 60 zawodniczek). Zajmując tak wysokie miejsca Ania potwierdziła nie tylko swoją wysoką formę w tym sezonie (po 6. miejscu w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Łódzkie 2021 w szachach klasycznych), ale także przynależność do ścisłej czołówki juniorek w Polsce w swojej kategorii wiekowej. Szymon Kawa, grający w grupie chłopców do lat 16, w obu turniejach zajął lokaty zbliżone do swojego miejsca startowego.

Maja Woytitzki, grająca w grupie dziewcząt do lat 10, zajęła odpowiednio 10. miejsce w turnieju szachów szybkich (na 51 zawodniczek) oraz 18. miejsce w turnieju szachów błyskawicznych (na 43 zawodniczki). Natomiast Sophie Woytitzki, grająca w grupie dziewcząt do lat 12, zajęła odpowiednio 27. miejsce w turnieju szachów szybkich (na 60 zawodniczek) oraz 45. miejsce w turnieju szachów błyskawicznych (na 56 zawodniczek).