Palmiry: 82. rocznica masowych egzekucji na mieszkańcach Warszawy

Autor: Mazowiecki UM 2021-09-17 09:20:46

Salwa honorowa, Apel Pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej, msza święta i złożenie wieńców – tak uczczono pamięć 2 115 ofiar masowych niemieckich egzekucji na mieszkańcach Warszawy w Palmirach. W uroczystości, w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł. W wydarzeniu wziął udział również dr Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji poległych i pomordowanych w Puszczy Kampinoskiej w trakcie II wojny światowej, a odprawił ją Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski.

Następnie w asyście honorowej Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i pododdziału honorowego z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego odegrany został hymn państwowy, po którym nastąpiły okolicznościowe przemówienia delegacji zaproszonych na obchody. List Premiera RP Mateusza Morawieckiego, skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości upamiętniających rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz ofiary masowych egzekucji prowadzonych przez Niemców w Puszczy Kampinoskiej, odczytał Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

– (…) Nasze myśli kierują się dzisiaj w stronę ofiar niemieckich egzekucji dokonywanych tutaj, w Palmirach i innych miejscach Puszczy Kampinoskiej na cywilnych mieszkańcach Warszawy. Byli wśród nich więźniowie polityczni, wybitni obywatele przedwojennej Polski – by wymienić marszałka Sejmu Macieja Rataja czy olimpijczyka, żołnierza i konspiratora Janusza Kusocińskiego. Masowe mordy w ramach akcji „Inteligencja” (Intelligenzaktion) były metodą eksterminacji polskich elit, przedstawicieli klasy politycznej, intelektualnej i kulturalnej, zmierzającą do unicestwienia polskiej tożsamości i podporządkowania podbitego narodu okupantom. Ponad 2 tysiące bestialsko zamordowanych wciąż woła o naszą pamięć.

Groby w Palmirach zostały odkryte dzięki odwadze i ofiarności mieszkańców okolicznych miejscowości, którzy z narażeniem życia oznaczali miejsca kaźni. Dzięki nim możemy dziś oddawać hołd ofiarom złożonym w masowych mogiłach. Wiele z nich zostało zidentyfikowanych, wiele wciąż nie ma imienia. Wiemy też, że prawdopodobnie istnieją groby do dziś nieodkryte. Przyjmujemy tę niewiadomą jako wyzwanie dla nas i przyszłych pokoleń. (…). – napisał w liście Premier RP Mateusz Morawiecki.

Po odczytaniu Apelu Pamięci Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddala salwę honorową, po której delegacje złożyły wieńce i kwiaty na grobach pomordowanych. Wieniec w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego złożył Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł. W imieniu Wojewody wieniec złożył dr Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Organizatorami wydarzenia corocznie są m.in.: Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego, Wojewoda Mazowiecki oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Cmentarz-Mauzoleum w Palmirach to miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w okresie od 1939 do 1943 roku. W Palmirach zostali zamordowani wybitni przedstawiciele życia politycznego, społecznego, kulturalnego i zawodowego, m.in.: działacz ludowy marszałek Sejmu Maciej Rataj, wiceprezydent Warszawy Jan Pohorski, olimpijczyk Janusz Kusociński oraz profesorowie Uniwersytetu Warszawskiego Stefan Kopeć i Kazimierz Zakrzewski. Obiekt jest zlokalizowany na południe od wsi Palmiry w gminie Czosnów w Kampinoskim Parku Narodowym.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u