Świętowali związkowcy „Solidarności” 80

Autor: Śląski UW 2021-09-17 09:38:54

Na Jasnej Górze odbyły się dzisiaj obchody 30-lecia działalności Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” 80. Z tej okazji w Kaplicy Cudownego Obrazu Czarnej Madonny Matki Bożej Częstochowskiej odprawiona została msza święta, której przewodniczył o. Marcin Ciechanowski. Wraz z uczestnikami wydarzenia modlił się m.in. wicewojewoda śląski Robert Magdziarz.

Podczas uroczystości złożono kwiaty przed pomnikami św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Wieńce w imieniu Prezydenta RP złożył jego doradca Łukasz Rzepecki, w imieniu Prezesa Rady Ministrów – wicewojewoda Robert Magdziarz. W ramach obchodów odbyła się także uroczysta Akademia w jasnogórskim bastionie św. Barbary.

– Dziś, gdy na Jasnej Górze, wracamy myślą do powstania „Solidarności”; gdy już wiemy, jak kręte okazały się drogi spadkobierców związkowych ideałów, winniśmy nie tylko patrzeć w przeszłość, ale wciąż pozostać wierni jej przesłaniu. Przekazując wyrazy szacunku uczestnikom Jubileuszu 30-lecia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” 80, chylę czoła przed wszystkimi bohaterami solidarnościowej rewolucji. Oddaję hołd także tym, którzy za wierność jej ideałom zapłacili najwyższą cenę. Wiem także, że wyraz mojego i naszego wspólnego szacunku może i musi być tylko jeden – ciągle zmierzać w kierunku, który na horyzoncie oświetla gwiazda „Solidarności” – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników, który odczytał wicewojewoda Robert Magdziarz.

Obchody zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i były współorganizowane z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u